03.12.2023 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

Elcab Kablo Profil Sanayi Ticaret A.Ş. – Ömer Şentürk, Genel Müdür

Elcab Kablo Profil Sanayi Ticaret A.Ş. – Ömer Şentürk, Genel Müdür

…Kalite, yenilik ve değişimin önemine inanıyor, sürekli gelişmeyi ve mükemmel olmayı temel bir değer olarak benimsiyoruz…

Elcab Kablo olarak beyaz eşya, elektrik & elektronik ve aydınlatma sektöründe 28 yıllık tecrübemizle mevcudiyetimizi idame ettirmekteyiz. Silikon kablo, cam elyaf kablo, silikon conta, silikon makaron, silikon profil, kablo grubu, sinyal lambası, fişli kablo ve PVC kablo gibi çeşitli ürünleri üretmekte olan firmamız 53 ülkeye ihracat yapmakta, bunun yanı sıra ülkemiz adına büyük bir marka değeri oluşturmuş Arçelik’in de onaylı tedarikçisi konumunda bulunmaktadır. Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren, kurulduğu günden bugüne daima ileriyi hedefleyen firmamız başarısını, ülkemizin önde gelen firmalarından olan, onaylı tedarikçisi olduğu Arçelik’in, Güney Afrika’da bulunan beyaz eşya üreticisi Defy Appliances Pty (Ltd.) firmasını Franke Holding AG şirketinden alarak bünyesine katmasının ardından 2018 yılının Nisan ayında Elcab Cable and Profile (Pty) Ltd. adı altında Güney Afrika’nın KwaZulu-Natal eyaletinde bulunan Durban şehrinde kurduğu üretim tesisi ile ilk yurt dışı yatırımını hayata geçirerek taçlandırmış, ardından Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Nejdet Tıskaoğlu’nun Başkanlık görevini yürüttüğü Zonguldak Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ZONSİAD) tarafından başlatılan, gurbette yaşayan, farklı alanlarda bilgi, birikim ve tecrübe sahibi kişilerin memleketlerine dönerek yatırım yapmak suretiyle şehrin ekonomik ve sınai gelişimine katkı sağlamasını amaçlayan “EVE DÖNÜŞ PROJESİ” kapsamında Zonguldak, Çaycuma’da gerçekleştirdiği yatırım bünyesinde İstanbul ve Durban’da üretilen tüm ürünleri Çaycuma Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulan fabrikada da üretmek suretiyle tam kapasite ile faaliyete geçmiş ve içinde bulunduğumuz yılın Ağustos ayı itibariyle ise tüm faaliyet sahasını tek bir lokasyonda toplamak amacıyla Zonguldak’a taşımıştır.

Elcab Kablo olarak kalite konusunda iddialı, fiyat konusunda ise rekabetçi olduğumuz ve bizi de bir adım öne çıkaran ürünlerimizi iki grupta değerlendirebiliriz. Fiyat odaklı bir rekabet ortamında bulunmak istememizden mütevellit daha spesifik ve niş oyuncuların olduğu bir alan olup arz ve talebin daha az olduğu bir sektör olmasından kaynaklı silikon kablo ve beyaz eşya sektöründe ihtisaslaşmaya çok önem verdik ve bu nedenle çok özel silikon kabloların üretiminde son derece iddialıyız. Bu bizim en belirgin kimliğimiz olmuştur. Elcab Kablo denilince sadece kablo üretimi yapan bir firma izlenimi ortaya çıkabilir. Ancak firmamızın sadece kablo kimliği bulunmamaktadır. Diğer kimliğimizle kablo gruplama üretimi yapmakta ve bu ürünleri beyaz eşya yan sanayine tedarik etmekteyiz. Bunun yanı sıra cam elyaf kablo, silikon fırın kapı contası, silikon makaron, silikon profil, sinyal lambası, fişli kablo ve PVC kablo gibi beyaz eşya üretiminde kullanılan çeşitli ürünlerin imalatını gerçekleştirmekte, Güney Afrika’nın Durban şehrindeki fabrikamızla Defy’a silikon kablo grubu, fırın kapı contası, fişli kablo, sinyal lambası ile fırın imalatında kullanılan tüm ürünleri sağlamakta, Zonguldak Çaycuma Organize Sanayi Bölgesi’ndeki üretim tesisimizle Arçelik’in Bolu’daki pişirici cihaz fabrikasına silikon fırın kapı contası ile silikon kablo grubu, Eskişehir Buzdolabı İşletmesi’ne ise PVC kablo grubu tedarik etmekteyiz.

Satış faaliyetimizi kurmuş olduğumuz 2 ayrı profesyonel ekiple hem iç pazarda hem de dış piyasada sürdürmekteyiz. Temel ihracat pazarlarımızın ihtiyaç ve taleplerini uygun fiyat, kalite ve zamanında teslim gibi müşteri memnuniyetine dayalı bir politika ile karşılamakta ve söz konusu pazarlarda satış ağımızı arttırmak için fuar katılımları, daimi müşteri ziyaretler ile araştırma ve geliştirme faaliyetlerinde bulunmaktayız. Pazar payımızı zaman zaman global ve ulusal alanda yaşanan değişimlere göre artı/eksi oranda değişiklikler arz etse de yüzdelik orana göre % 55 iç piyasa ve % 45 ihracat olarak değerlendirebiliriz. Yılın ilk 3 çeyreğini yurtiçi-yurtdışı satışlarımız anlamında değerlendirdiğimizde ise hedeflerimizi yakaladığımızı söyleyebiliriz. Üretim prosesine dair tüm faaliyet sahamızı tek bir noktada toplamak amacıyla Zonguldak’a taşımamıza müteakip idari ekibimiz için Koza Plaza’da bir ofis açtık. Bu yapılanmanın, düşündüklerimizi gerçekleştirmemiz adına güzel bir adım olduğu düşüncesiyle doğru bir yatırım olduğunu düşünüyoruz.

Her yıl % 30’luk bir büyüme kaydeden bir firma olarak geçen seneye oranla piyasalarda yaşanan sıkıntıya rağmen % 10’luk bir büyüme yakaladığımızı belirtmek isterim. Dünyada yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen büyüme ve gelişme ivmesini yükseltmeyi ve mevcut müşteri memnuniyetini koruyarak yeni müşterilere ulaşmak adına farklı pazarlara açılmayı hedeflemekteyiz. Zonguldak, Çaycuma ve Güney Afrika’nın KwaZulu-Natal Eyaleti’ne bağlı Durban şehrinde bulunan fabrikalarımızda ürettiğimiz tüm ürünlerde müşterilerimizin talep ve ihtiyaçlarını en üst seviyede karşılayabilmek, çevreye ve topluma duyarlı üretim yapmak, misyonumuz; Avrupa standartlarına uygun kaliteli ürün ve profesyonel hizmeti, kalifiye personel ile etkin hizmet anlayışı içerisinde, makul fiyatlarla müşterilerimize sunmak, vizyonumuz; teknolojik gelişmeleri yakında takip edip, bu gelişmelerden faydalanarak lider bir firma olmayı hedef edinmektir. Elcab Kablo olarak kuruluşumuzun sürdürülebilir büyümesi ve yarattığı ekonomik değeri arttırabilmesi için en önemli başarı unsuru olarak, verimliliği arttırmanın gerekliliği ile rekabette önder olmak için kalite, yenilik ve değişimin önemine inanıyor, sürekli gelişmeyi ve mükemmel olmayı temel bir değer olarak benimsiyor, sunmuş olduğumuz hizmette müşteri ile aramızda oluşan güven ilişkisine oldukça önem veriyor, bu alanda global bir marka olmayı hedefliyoruz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?