28.11.2022 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

Nejdet Tıskaoğlu Elcab Kablo Genel Müdürü; Elcab Kablo olarak temel ihracat pazarlarımızın ihtiyaç ve taleplerini uygun fiyat, kalite ve zamanında teslim gibi müşteri memnuniyetine dayalı bir politika ile karşılamakta ve söz konusu pazarlarda satış ağımızı arttırmak için araştırma ve geliştirme faaliyetlerinde bulunmaktayız…

Reklam

Nejdet Tıskaoğlu
Elcab Kablo Genel Müdürü

Ürünleriniz ve kullanım alanları konusunda bilgi verir misiniz?⇒
Kurulduğu günden bugüne silikon kablo, camelyaf kablo, silikon fırın kapı contası, silikon makaron, silikon profil, kablo grubu, fişli kablo ve PVC kablo çeşitli ürünlerin imalatında faaliyet gösteren, genç ve dinamik kadrosu ile daima ileriyi hedefleyen firmamızın öncelikle ağırlıklı olarak beyaz eşya ve aydınlatma sektörüne ürün tedarik ettiğini ve söz konusu sektörlerde bulunan her ürünün üretiminde ürünlerimize ihtiyaç duyulduğunu, bu nedenle ürünlerimizi tedarik edebileceğimiz hedef sektörlerin sayısının yalnızca iki ile sınırlı olmayıp ürünlerimizin bahsi geçen bu sektörlerin alt endüstri alanlarında da talep gördüğünü belirtmek isterim. ELCAB KABLO olarak satış faaliyetimizi kurmuş olduğumuz 2 ayrı profesyonel ekiple hem iç pazarda hem de dış piyasada sürdürmekteyiz. Temel ihracat pazarlarımızın ihtiyaç ve taleplerini uygun fiyat, kalite ve zamanında teslim gibi müşteri memnuniyetine dayalı bir politika ile karşılamakta ve söz konusu pazarlarda satış ağımızı arttırmak için fuar katılımları, daimi müşteri ziyaretler ile araştırma ve geliştirme faaliyetlerinde bulunmaktayız.

2017 yılına nasıl başladınız. İlk çeyrek öngörünüz nedir?⇒
Yılın ilk çeyreğini genel olarak değerlendirdiğimizde global anlamda yaşanan siyasi karmaşalar ile istikrarsız piyasa ortamının yaratmış olduğu güvensiz ticaret ve pazar koşulları nedeniyle sadece kendi sektörümüz için değil tüm sektör ve firmalar adına iyi geçmediğini söyleyebiliriz. İçinde bulunduğumuz yıl boyunca ülkemizde ve dış ülkelerde yaşanmış olan politik sorunlar, piyasalardaki istikrarsızlık ve kurlardaki dalgalanmalar nedeniyle olumlu anlamda önemli ve kayda değer bir gelişme gerçekleşmemiş olup sadece faaliyet gösterdiğimiz sektörde değil diğer tüm sektörlerde de firmaların büyüme ya da gelişme kaydetmeden, irtifa kaybetmeden aynı seviyede stabil bir şekilde mevcudiyetlerini idame ettikleri ya da bu yılı en az kayıp ile bitirmeye çalıştıkları görülmektedir. Bu soruyu ülkemizin şu an içinde bulunduğu genel durumu düşünerek cevapladığımızda ise referandum arifesinde olan bir ülke olarak bir çok firma için piyasa şartlarının geçen yıla oranla daha iyi olmadığını söyleyebiliriz. Euro-Dolar paritesindeki artış ve referandum atmosferinin oluşturduğu ortam neticesinde piyasalarda ve satış rakamlarında ciddi oranda bir düşüş söz konusudur. Elcab Kablo olarak firmamızı değerlendirip geçtiğimiz yıla oranla durumumuzu kıyasladığımızda ise herhangi bir değişiklik yaşamadığımızı ve aynı çizgide yolumuza devam ettiğimizi söyleyebiliriz.

Amerika pazarına yönelik çalışmalarınız var mı? Amerika yıllık ne kadar kablo ithal ediyor? Hangi ülkeler bu pazarda etkin?

Türk kablo sektörü açısından Amerika pazarının önceliği nedir?⇒
Elcab Kablo olarak temel ihracat pazarlarımızın ihtiyaç ve taleplerini uygun fiyat, kalite ve zamanında teslim gibi müşteri memnuniyetine dayalı bir politika ile karşılamakta ve söz konusu pazarlarda satış ağımızı arttırmak için araştırma ve geliştirme faaliyetlerinde bulunmaktayız. Zira herhangi bir pazarı ne kadar iyi takip ediyorsanız o pazardan o kadar çok sinyal alınacağının bilincindeyiz. Ancak bu sinyallerin ne kadar etkin ve verimli değerlendirildiği ise tamamen size bağlıdır. Bu nedenle bir pazara nasıl baktığınız, nasıl yaklaştığınız, ne aldığınız ve sonuçları nasıl değerlendirdiğiniz önemlidir. Elcab Kablo olarak ihracatımızı arttırmak için gerçekleştirdiğimiz pazar araştırmalarından aldığımız tüm sinyalleri en iyi şekilde değerlendirmeye çalışıyoruz. Bunun sonucu olarak 13-14 Mayıs, 2015 tarihleri arasında Amerika Birleşik Devletleri’nin Wisconsin eyaleti Milwaukee şehrinde dünya genelinde 29 ülke ve Birleşik Devletler çerçevesinde 41 eyaletten gelen kablo kesme makinesi, kablo ve kablo gruplama, terminal & konektör üreticileri gibi birçok firmanın katılımıyla düzenlenen Critical Power Fuarı’na katılmış ve bu katılım neticesinde Amerika pazarının ihracatımız için doğru bir pazar olduğunu görmüş bulunmaktayız. Özellikle Ortadoğu’da yaşanan sıcak gelişmelerin bu pazarın yavaşlamasına neden olduğunu ve bu nedenle hedef pazar anlayışının Amerika Birleşik Devletleri’ne doğru kaydığını ve bu nedenle söz konusu pazarın ülkemiz için son derece önemli bir noktaya geldiğini, zira yaptığımız araştırmalar neticesinde alım faaliyetlerini genellikle Uzak Doğu’dan yapan bu pazarın yüksek volümlü bir alım kapasitesine sahip olduğunu belirtmek isterim.

Amerika kıtasında hangi ülkelere ihracat yapıyorsunuz veya yapmayı düşünüyorsunuz?⇒
Satış ağını sürekli genişletmeyi hedef edinmiş bir firma olarak söz konusu kıtanın sadece içinde bulunduğumuz sektör için değil tüm sektörler için son derece etkin ve verimli bir bölge olduğunu, merkez Amerika yani Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere Güney Amerika’da yer alan pek çok ülkeye ürünlerimizi ihraç ettiğimizi ve bu pazarda son derece geniş bir alana hitap ettiğimizi belirtmek isterim.

İngiltere’de yaşanan Brexit sürecini nasıl değerlendiriyorsunuz? Türkiye’nin en fazla kablo sattığı pazarda yaşanan bu gelişmenin ihracatınıza yansımaları nasıl gerçekleşecektir? ⇒
Spesifik pazarlara ihracatın azaldığı zamanlarda sektörün küçük bir dilime hapsolması tamamen geçmişten gelen ve sanayicilerin kronik olarak yaptığı ihracatı sadece birkaç ülke etrafında konumlandırma hatasından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle riski dağıtmak, içinde bulunduğumuz olumsuz koşulların doğurduğu sonuçlardan ders alarak pazar sayısını arttırıp satış ağımızı genişletmek için fuar katılımları, daimi müşteri ziyaretleri ile araştırma ve geliştirme faaliyetlerinde bulunmalıyız. Her zaman vermiş olduğumuz örnekte olduğu gibi eğer tüm yumurtaları aynı sepete koyarsanız sepetin bulunduğu yerden alınabilecek olası bir darbe ile hepsini kaybedersiniz. Ancak yumurtaları iki ayrı sepete bölüp riski dağıtırsanız olası bir sorunda en azından yarısını kurtarmış olursunuz. Dolayısıyla sadece kendi sektörümüz değil tüm sanayici ve üreticiler için riskin yalnızca spesifik pazarlara bağlı kalmadan farklı ve çeşitli pazarlara yayılarak azaltılması ve bu suretle olası bir olumsuzlukta ihracat verilerinde herhangi bir düşüşün yaşanmaması en etkin ve verimli çözüm olacaktır. Bu nedenle İngiltere’de yaşanan Brexit sürecinin öncelikle ülkemiz adına olumsuz sonuçlar doğurmamasını temenni eder aksi olması durumunda ise yukarda belirttiğim risk dağılımı politikası ile en az zararla bu dönemi atlatabileceğimizi belirtmek isterim.

Kablo sektöründe satış-pazarlama kanadında gözlemlediğiniz ve sektöre zarar veren hatalar nelerdir?⇒
Günümüzde piyasada oluşan arz miktarı talep miktarının önündedir. Arz miktarının talep oranından fazla olmasından kaynaklanan dengesizlik maalesef ki tüm sektörlerde görülmektedir. Müşteri sadakatini müşterilerin alım sürecinde hangi kıstası birinci sıraya koyduğu belirlediği için fiyat olgusunun tercih kriteri sıralamasında en üst kısımda yer aldığı müşteri kategorisinde fiyat baskısı nedeniyle müşteri sadakat anlayışının ortadan kalktığı görülmektedir. Karlı, kaliteli, güzel ve başarılı işlerin ortaya çıkartılabilmesi için şahsi fikrim sektörün, firma yapısı, background, makine parkuru gibi alanlarda kendini geliştirmiş güçlü firmaların önderliğinde idame ettirilmesidir. Bunun tekelcilik zihniyetinde bir yaklaşım olmadığının altını çizip sektörün gelişimi ve sağlıklı bir şekilde yönetilmesi için bir gereklilik olduğunu özellikle belirtmek isterim. Bunun yanı sıra sadece kablo sektöründe değil diğer tüm sektörlerde faaliyetlerine devam eden üretici ve sanayicilerin temel sorunu dış satımda ihracatın sadece birkaç pazar üzerin de yoğunlaşıp diğer potansiyel pazarları ihmal etmesi ve bunun neticesinde gelişim ve karlılık konusunda ilerleme kaydedememesidir ki bu durum rekabetin yoğun, karlılığın düşük olduğu içinde bulunduğumuz bu bu gibi süreçlerde ağır sonuçlar doğurmaktadır. Dünya üzerinde giriş yapılabilecek sayısız potansiyel pazar bulunmaktadır. Bu pazarlara girmek için öncellikle çok detaylı ve titiz bir pazar araştırması yapılmalı ve hedef müşteri kitlesine ulaşmak için ilgili sektörel fuarlara katılmak gerekmektedir.

…ELCAB KABLO OLARAK SAHİP OLDUĞUMUZ KURUMSAL KİMLİK VE MARKA DEĞERİ ANLAYIŞI İLE SEKTÖRÜN EN HIZLI BÜYÜYEN FİRMASIYIZ…

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ