22.09.2023 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

Elcab Kablo Genel Müdürü Nejdet Tıskaoğlu: Elcab Kablo A.Ş olarak müşteri odaklı bir akış açısıyla kaliteli üretim, zamanında teslim, çalışanlarımızın eğitim seviyesini yükselterek sürekli iyileştirme ve gelişim içinde olmak temel politikamızdır.

Öncelikle firmamızın ağırlıklı olarak beyaz eşya ve aydınlatma sektörüne ürün tedarik ettiğini ve söz konusu sektörlerde bulunan her ürünün üretiminde ürünlerimize ihtiyaç duyulduğun, bu nedenle ürünlerimizi tedarik edebileceğimiz hedef sektörlerin sayısının yalnızca iki ile sınırlı olmayıp ürünlerimizin bahsi geçen bu sektörlerin alt endüstri alanlarında da talep gördüğünü belirten Tıskaoğlu sektör ile ilgili sorularımızı yanıtladı Elcab Kablo olarak uzun yılları geride bıraktınız.

Firmanız bugünlere nasıl geldi, hangi aşamalardan geçerek bu seviyelere ulaştınız?

⇒ ELCAB KABLO olarak dürüstlük ve iş ahlakından ödün vermeden çok çalışarak ve koymuş olduğumuz her hedefi gerçekleştirmek için elimizden gelenin en iyisini yaparak şu an bulunduğumuz noktaya geldiğimizi ve bu başarının altında yatan en temel unsurun işimizi sevmek olduğunu belirtmek isterim. Bugünlere gelirken geçirdiğimiz süreçte hedeflerimizi koyarak çok çalıştık, herkese karşı dürüst olduk ve standartlara uygun, müşterilerimizin istek ve taleplerine dair sunduğumuz kaliteli ürün, uygun fiyat ve zamanında teslim avantajları ile faaliyetimize devam ettik. Sektörünün en hızlı büyüyen firması olarak üretime başladığımız günden bugüne ürettiğimiz tüm ürünlerde müşterilerimizin talep ve ihtiyaçlarını en üst seviyede karşılayabilmek en büyük hedefimiz oldu. Bu nedenle kurulduğumuz günden bugüne müşteri odaklı üretim anlayışımızla hem ihracat yaptığımız hem de iç piyasada hizmet verdiğimiz müşterilerimizin ihtiyaçlarını en iyi seviyede karşılayabilmek adına kaliteli üretim ve yapmış olduğumuz inovasyon çalışmaları ile yolumuza devam etmekte ve gelecekte de bu çizgide yürümeyi hedeflemekteyiz.

Günümüz itibariyle Elcab Kablonun faaliyetlerinden ve ürün yelpazesinden bahseder misiniz?

⇒ ELCAB KABLO olarak 1998 yılından beri silikon kablo, cam elyaf kablo, silikon conta, silikon makaron, fişli kablo ve PVC kablo gibi beyaz eşya üretiminde kullanılan çeşitli ürünlerin imalatında faaliyet göstermekteyiz.

7000 m² kapalı alanda kendi yerinde üretim yapan firmamız genç ve dinamik kadrosu ile daima ileriyi hedeflemektedir. Bu çerçevede 2005 yılında kalite yönetim sistemi ISOQUAR tarafından ISO 9001:2008, ISO 14001:2005 kalite ve CE, TÜV, EAC, ROSH, REACH ile düzenli denetimlerin yapılması suretiyle VDE sertifikasıyla belgelendirilmiştir. Ürünlerimiz bahsi geçen bu kalite belgelerinin sorumlulukları dahilinde, geniş makine parkurlarımızda çağın getirdiği teknolojik gereksinimlere uygun yöntemler kullanılarak üretilmektedir.

Üretim süreçlerimizde modern test cihazları kullanılmakta olup ürünlerimiz üretim prosesinin her safhasında ve son kontrol aşamalarında test edilerek gerekli standartlar dâhilinde dokümantasyon ve raporlamaları yapılmaktadır. Ar-ge yatırımlarının ürün kalitesinde artış yaratacağının ve ürün yapısının geliştirilmesi için ürüne katma değer katacağının bilincinde olan firmamız bu nedenle bu alanda daimi faaliyette bulunmakta, göstermiş olduğu etkin başarı ve performansı neticesinde dünya çapında olarak rekabet eden, sanayinin ihtiyaçlarına ekonomik çözümler üreten, müşteri memnuniyeti odaklı kalite anlayışı ile ana sanayiciler için tercih edilen bir tedarikçi konumunda bulunmaktadır.

Ağırlıklı olarak hangi sektörlere ürün tedarik ediyorsunuz? İç Pazar satışları ve ihracat çalışmalarınız hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?

⇒ Öncelikle firmamızın ağırlıklı olarak beyaz eşya ve aydınlatma sektörüne ürün tedarik ettiğini ve söz konusu sektörlerde bulunan her ürünün üretiminde ürünlerimize ihtiyaç duyulduğun, bu nedenle ürünlerimizi tedarik edebileceğimiz hedef sektörlerin sayısının yalnızca iki ile sınırlı olmayıp ürünlerimizin bahsi geçen bu sektörlerin alt endüstri alanlarında da talep gördüğünü belirtmek isterim. ELCAB KABLO olarak satış faaliyetimizi kurmuş olduğumuz 2 ayrı profesyonel ekiple hem iç pazarda hem de dış piyasada sürdürmekteyiz. Temel ihracat pazarlarımızın ihtiyaç ve taleplerini uygun fiyat, kalite ve zamanında teslim gibi müşteri memnuniyetine dayalı bir politika ile karşılamakta ve söz konusu pazarlarda satış ağımızı arttırmak için fuar katılımları, daimi müşteri ziyaretler ile araştırma ve geliştirme faaliyetlerinde bulunmaktayız. Bu doğrultuda 1-3 Mart tarihleri arasında Dubai’de düzenlenecek olan Middle East Electricity Fuarı ile 17-20 Mart tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenecek olan WIN ve 4-7 Mayıs tarihleri arasında yine İstanbul’da organize edilecek olan SODEX Fuarına katılacağız. Ülkemizde kablo sektörünün içinde bulunduğu genel durumu, sektörün geleceğini ve sektörün sorunlarını bizim için değerlendirir misiniz? ⇒ Türk kablo sektörünü üretim kapasite ve kalitesi ile satış pazarlama etkinliği açısından değerlendirdiğimizde maalesef ki sadece sektör el bazda değil genel anlamda çoğu firmanın üretim kapasitesini arttırırken maliyetleri en aza indirmek ve tedarik sürelerini yakalayabilmek için ürün kalitesinden feragat ettiğini veya kapasite artırımıma gidildiği halde atıl kapasite ile çalışıp bu durumun maliyete yansıması neticesinde haksız fiyat artışına gittiğini görmekteyiz. Asıl olan yüksek kapasite ile kaliteli üretim yapıp uygun etkin ve verimli pazarlama stratejileriyle müşterilere zamanında hizmet verebilmektedir. ELCAB KABLO olarak üretim faaliyetimize bu stratejilerin ışığında gerçekleştirmekteyiz. Bununla birlikte sektörün geleceği ile sorunlarını ele aldığımızda ise bir özeleştiri yaparak en temel sorunun ülkemizdeki kablo sektörünün çok sağlam temeller üzerine kurulmuş olmasına rağmen bugüne kadar dünyaca tanınmış bir marka değeri oluşturamaması olduğunu belirtmek isterim. Zira ülkemizde yaşanan denetimsizlik ve piyasalardaki fiyat odaklı yaklaşımın yaratmış olduğu algı nedeniyle üreticiler AR-GE ve inovasyon çalışmalarına önem vermemekte ve bu durum da maalesef ki bu sonucun oluşmasına neden olmaktadır.

Türkiye kablo sektörü birçok alanda yurt dışında adından söz ettirmeye başladı. Bu konuda neler düşünüyorsunuz?

⇒ İçinde bulunduğumuz kablo sektörünün bir çok alanda yurtdışında gerçekten tam anlamıyla ve layıkıyla adından söz ettirdiğini maalesef ki söyleyemeyiz. Bu durumun en temel nedeni yukardaki soruya verdiğim cevapta da olduğu gibi çok sağlam temeller üzerine kurulmuş ve alt yapısı çok güçlü bir sektör yapısına sahip olmamıza rağmen bugüne kadar dünyaca tanınmış bir marka değeri oluşturamamış olmamızdır.

Firma olarak 2016 yılında orta ve uzun vadede büyüme hedefiniz nelerdir? ⇒ Kurulduğu günden bugüne kaliteden ödün vermeden müşteri memnuniyeti odaklı faaliyet gerçekleştiren firmamız 2016 yılında da bu çizgide yoluna devam edip kaliteli ürün ve hizmeti daha ucuz maliyetle, hatasız ve zamanında optimum kaynak ve avantajla müşterilerine temin edip çalışanlarının eğitim seviyesini arttırarak üretim prosesinde sürekli iyileştirme ve gelişim içinde olacaktır. Yapılan AR-GE çalışmaları, kalite politikaları ve çağımızın getirdiği teknolojik gelişimlerin üretim prosesine uygulayarak global olarak rekabet edebilen, içinde bulunduğu sektörün ihtiyaçlarına ekonomik çözümler üreten, uluslar arası ve yerli standartlara uygun üretim yapan, müşteri talep ve isteklerini önemseyen ve sürekli yenilik ve gelişim içinde olan, kalite, inovasyon ve rekabette öncü bir firma olarak 2016 yılında da kurulduğumuz günden bugüne her geçen yıl arttığımız büyüme ve gelişme ivmesini yükseltmeyi hedeflemekteyiz.

…ELCAB KABLO A.Ş: KALİTE, GÜVENLİK & YÜKSEK PERFORMANS.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ