20.04.2024 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

Efectis; OTELLERİMİZ YANGINA NE KADAR DAYANIKLI?

Efectis; OTELLERİMİZ YANGINA NE KADAR DAYANIKLI?

Tüm yıl boyunca iç ve dış turizmin yoğun olarak yaşandığı ülkemizde özellikle içinde bulunduğumuz yaz aylarında artan hareketlilik, turizm tesislerinin yangın güvenliği konusunu gündeme taşıyor. Otel ve turizm amaçlı yapılarda yangın güvenliğini sağlayabilmek için ilk önce “yangın güvenliği” kavramını doğru bir şekilde tanımlamak gerekir.

Bir yapının yangın güvenliği; yapının doğru tasarımı ile başlayan, doğru malzeme seçimi ve seçilen malzemenin doğru uygulanması ile devam eden bir süreçtir. Sonrasında ise yapı ruhsatı, kullanım izni ve çalışma ruhsatı gibi konuların doğru uygulanması ve kontrol edilmesi ile desteklenmelidir. Yangın güvenliğini oteller açısından ele aldığımızda, yangına sebebiyet veren başlıca etmenlerin; kullanıcı dikkatsizlikleri, mutfakta gerekli önlemlerin alınmaması, elektrik kontaklarındaki problemler ve zamanında yapılmayan bakım-onarım çalışmaları olduğu görülmektedir. Doğru yangın güvenlik tasarımlarının yapılmadığı durumlarda çıkan yangınlar hızlıca büyümekte ve kontrol altına alınmaları zorlaşmaktadır.

Yangın güvenliği, tasarımdan başlar. 70 yıldır yalnızca yangın güvenliği konusunda uzmanlaşan Efectis’in yangın danışmanlığı ekibi, tıpkı kişiye özel çalışan bir terzi gibi; söz konusu binaya özel yangın konsepti oluşturmaktadır.

Mimari, elektrik ve mekanik projelerin hazırlanması safhasında pasif ve aktif yangın güvenliği önlemlerinin tasarım içerisinde doğru şekilde yer alması, binadaki insanların en uygun şekilde tahliyesinin planlanması can ve mal güvenliği için hayati rol oynamaktadır. Doğru proje için doğru malzeme seçimi olmazsa olmazdır.

Malzeme seçimi doğru değilse en iyi projeden bile yangın güvenliği için doğru sonuç alınamaz. Örneğin doğru seçilmemiş cephe malzemeleri; yangın çıkış nedeninden bağımsız olarak hızla tutuşup yangının dikey olarak çok kısa bir süre içinde tüm bina cephesine yayılmasına, duman ve alevlerin cephe açıklıklarından bina içine sirayet etmesine neden olabilmektedir. Bu nedenle doğru cephe malzemesi seçilmemiş yapılarda, maddi zarar ve can kaybı riski oldukça yüksektir. Bu malzemelerin akredite laboratuvarlardan alınmış test raporlarıyla yeterliliklerinin kanıtlaması gerekmektedir. İlgili raporların bulunmaması durumunda tasarımcı ve yüklenicilerin bu malzemeleri yüksek bina cephelerinde asla kullanmamaları kamu sağlığı ve güvenliği için elzemdir. Binada kullanım sırasında yapılan değişiklikler, yangın güvenliğini hiçe sayabilmektedir.

Yapı bölümlerinin kullanım amaçlarının değişmesi, tasarıma uygun olmayan malzemelerin depolanması, yapı bölümlerinin sonradan kural dışı kullanımı veya tadilat yapılması durumunda yapılar yapısal yangın dayanım performansını yitirmektedir. Yapının kullanım amacına uygun ve yangın güvenliğini tehdit etmeyecek şekilde kullanılmaya devam ettiğinin, uzmanlar tarafından düzenli olarak denetlenmesi gerekmektedir.

Özetle; doğru proje, doğru malzeme, doğru uygulama, denetim ve doğru işletme, tüm yapı tiplerinde olduğu gibi otellerde de yangın güvenliğinin olmazsa olmaz beş adımıdır.

Fethi Uğur
Yangın Mühendisi
Efectis Era Avrasya

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ