17.04.2024 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

Efectis, Global Yangın Güvenlik Uzmanlığına, UKCA belgelendirme kapsamını ekledi

Efectis, Global Yangın Güvenlik Uzmanlığına, UKCA belgelendirme kapsamını ekledi

Efectis Holding; Fransa, Hollanda, Türkiye ve Birleşik Krallık’taki akredite laboratuvarları ve 70 yıllık resmi laboratuvar geçmişi ile Avrupa’nın en eski ve en büyük yangın test laboratuvarlarından, belgelendirme ve mühendislik kuruluşlarından biridir. Efectis, İngiltere dışındaki yerleşkelerinde CE işaretlemeye yetkili Avrupa Birliği Onaylanmış Kuruluşu olarak hizmet vermenin yanı sıra İngiltere / Kuzey İrlanda yerleşkesi ile de UKCA belgelendirmesi için yetkili Onaylı Kuruluştur.

2011 yılında Era Laboratuvarları A.Ş. (Türkiye) ve Efectis Holding SA (Fransa) ortaklığı ile kurulan Efectis Era Avrasya A.Ş. ise, Türkiye’nin ilk akredite yangına tepki test laboratuvarı ve yangın dayanım test laboratuvarı, 2184 No.lu AB Onaylanmış Kuruluşu (305/2011 AB Yapı Malzemeleri Yönetmeliği) ve yetkili yangın güvenlik mühendisliği merkezidir.

Efectis Era Avrasya; Türkiye’nin yanı sıra başta tüm Ortadoğu ve Avrupa olmak üzere, Bağımsız Devletler Topluluğu’ndan Kanada’ya, Hindistan’dan Çin’e kadar çok geniş bir coğrafyada, 750’den fazla uluslararası standart ve normda test, analiz, muayene, mühendislik ve belgelendirme faaliyetleri yürütmektedir.

Efectis Era, mineral ısı yalıtım yünlerinden, duman ve ısı yalıtım fanlarına, yangın kapılarından elektrik kablolarına, hatta bir binanın yük taşıyıcı yapı elemanlarına, cephe ve çatısına kadar, yapı malzemeleri ve yapı elemanlarında yangına karşı güvenlik için, laboratuvar ve yerinde test uygulamalarıyla, yapı sektörünün ihtiyaç duyduğu ürün belgelendirmeleriyle, risk analizleri ve modelleme çalışmaları dahil yangın mühendisliği ile uluslararası üçüncü taraf hizmetlerini eksiksiz sunmaktadır.

BREXIT VE UKCA İŞARETİ
AB ve Birleşik Krallık yetkilileri, Brüksel’de dört buçuk yıl devam eden müzakereler sonucunda Brexit sonrası ticaret kurallarını
açıklığa kavuşturan anlaşmayı imzalamışlardır.

Bu anlaşmaya sonrasında uygulamaya giren UKCA (UK Conformity Assessed – Birleşik Krallık Uygunluğu Değerlendirildi) işareti,
Büyük Britanya’da (İngiltere, Galler ve İskoçya) piyasaya sürülen endüstriyel ürünler için kullanılan yeni Birleşik Krallık ürün işareti olup, daha önce CE işareti gerektiren ürünleri kapsamı altında almaktadır.

UKCA işareti, Kuzey İrlanda pazarına sürülen ürünler için tek başına yeterli değildir ve Kuzey İrlanda pazarı özelinde ürünler CE
işaretini veya UKNI işaretini de taşımalıdır.

UKCA işaretleme 1 Ocak 2021’de yürürlüğe girmiş olmakla birlikte, işletmelerin yeni gereksinimlere uyum sağlamalarına zaman
tanımak amacıyla 1 Ocak 2023 tarihine kadar Birleşik Krallık pazarına girişte CE işareti kullanmaya devam edilebilecektir.
Ürününüz aşağıdaki koşulların tümünü yerine getirdiği takdirde, 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren yeni UKCA işareti ile Birleşik Krallık pazarına giriş yapabilecektir:

•305/2011 AB Yapı malzemeleri yönetmeliği kapsamındaysa,
•Zorunlu üçüncü taraf uygunluk değerlendirmesi gerektiriyorsa (sistem 1/1+, 2+ ve 3),
•Uygunluk değerlendirmesi, Birleşik Krallık Onaylı Kuruluşlarından (UK Approved Body) biri tarafından gerçekleştirildiyse.

Efectis Era Avrasya; İngiltere pazarı için UKCA işaretini, İngiltere/Kuzey İrlanda Efectis yerleşkesi ve 2822 numaralı UK Onaylı Kuruluşu Efectis UK / Ireland Ltd ile ortaklaşa Türk yapı malzemesi sanayicilerine sunmaktadır.

UKCA İşaretlemede İzlenecek Yol ve Dikkat Edilmesi Gerekenler UKCA işareti için uygunluk değerlendirme süreci, 305/2011 AB Yapı malzemeleri yönetmeliği kapsamındaki ürünler için, yönetmelikte tanımlı süreç adımlarının, bazı farklar içermekle beraber benzer şekilde uygulanmasını gerektirmektedir. Bu adımlar, genel olarak:

•Başvuru formunun ve ürün teknik dokümanının UK Onaylı Kuruluşu tarafından incelenmesi,
•Teste tabi tutulacak numunelerin üretim yerinden seçimi (yalnızca sistem 1+ için),
•Ürün ilk tip testlerinin yapılması (Sistem 1/1+ ve 3 için) ve ilk tip test raporu / sınıflandırma raporunun yayımı,
•Fabrika üretim kontrol (FÜK) denetiminin gerçekleştirilmesi (Sistem 1/1+ ve 2+ için),
•Tüm teknik bulgular üzerinden uygunluk değerlendirmenin gerçekleştirilmesi ve
•Belgelendirme kararının ve karar eğer olumluysa belgenin yayımı (Sistem 1/1+ ve 2+ için) Alt süreçlerini kapsamaktadır.

Bu süreç sonunda; ürünleri için uygunluk değerlendirme adımlarını başarıyla yürüten firmalar, belgelendirilmiş ve UKCA işaretini taşıyan ürünleriyle Birleşik Krallık pazarlarında yer alabilmektedirler.

UKCA işareti için uygunluk değerlendirme sürecinde EFECTIS ile çalışmanın faydaları ise şöyledir;

-Efectis Era Avrasya, Türkiye’de yapı malzemesi üreten sanayicilere 20 yıldan beridir hizmet vermekte olan tanınmış bir sektör paydaşıdır.

-Efectis Era Avrasya personeli, Birleşik Krallık yetkili kuruluşu Efectis UK / Ireland dış denetçileri olarak Türkiye’de, yerel hizmet sağlamaktadır.

-Efectis ile daha önce Sistem 1/1+ ve 2+ kapsamında CE işareti, Ortadoğu pazarları için CoC belgelendirmesi veya Efectis Certified yangına karşı güvenli ürün belgelendirmesi çalışmaları yürütmüş ve hali hazırda belgeli üreticilerimiz için süreç, Fabrika Üretim Kontrol denetiminin tekrarlanmasına gerek kalmayacağı ve gelecek yıllarda periyodik gözetim denetimleri de tek elden gerçekleştirileceği için hem maliyet, hem de zaman yönetimi açısından ciddi kolaylıklar taşımaktadır.

-Sistem 3 kapsamındaki ürünlerde, diğer bir çok Birleşik Krallık Onaylı Kuruluşu’nun aksine Efectis UK / Ireland, tam kapsamlı yangına tepki ve yangın dayanım laboratuvarları da işlettiği için Birleşik Krallık içerisinde yangın güvenliği temel gerekliliğinde ilk tip testlerini yapabilmekte ve raporlayabilmektedir. Dolayısıyla, Sistem 3 kapsamında ürünler üreten sanayicilerimiz, Efectis UK / Ireland laboratuvarlarında ilk tip testlerini gerçekleştirerek, 1 Ocak 2023 tarihi itibariyle ürünlerini Birleşik Krallık pazarına arz edebileceklerdir.

Konu ile ilgili tüm sorularınız için uzman satış ve belgelendirme Efectis personellerine ulaşabilirsiniz;
aysenur.ordulu@efectis.com
aysu.bulut@efectis.com

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ