20.08.2022 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

Efectis Era Avrasya Satış Müdürü Pınar Keskioğlu: “Efectis Era Avrasya, kabloların test ve belgelendirmesinde geniş coğrafyaya yayılmış bir müşteri portföyüne sahiptir.”

Efectis Era Avrasya Satış Müdürü Pınar Keskioğlu: “Efectis Era Avrasya, kabloların test ve belgelendirmesinde geniş coğrafyaya yayılmış bir müşteri portföyüne sahiptir.”
Reklam

Efectis Era Avrasya, 2184 no.lu Avrupa Birliği Onaylanmış Kuruluşu olarak EN 50575 standardına göre CE işaretleme konusunda yetkilendirilmiştir diyen sayın Pınar hanım okurlarımız için firmaları hakkında bilgiler paylaştılar.

Pınar Hanım merhaba, öncelikle rica etsek; sizlerle ilk defa bu yazı sayesinde buluşacak olan okurlarımıza kendinizi tanıtabilir misiniz? Elbette, memnun olurum. Ben Pınar Keskioğlu, 1985’te Gümüşhane’de doğdum. Anadolu Üniversitesi İktisat bölümü mezunuyum. Evli, 2 kız çocuğu annesiyim. İnsanlarla iç içe olmayı seven, aktif bir yapıya sahibim. Benim için hayattaki en önemli şeylerden biri, her ne yapıyorsam severek yapmaktır. Tam da bu sebeple uzun yıllardır Efectis Era Avrasya bünyesinde keyifle çalışıyorum. Yaklaşık 6 yıldır da satış müdürü olarak Türkiye pazarında satışından sorumluyum.

Efectis Era Avrasya’nın kuruluşu ve hizmetleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Efectis Era Avrasya, merkezi Fransa’da bulunan Efectis Holding ile Era Laboratuvarları’nın (Türkiye) ortaklığı ile kurulmuştur. Çatısı altında yer aldığımız Efectis Holding gibi Efectis Era Avrasya’nın da tek uzmanlık alanı test, belgelendirme ve yangın mühendisliği hizmetleridir. Efectis Holding’den biraz söz etmek gerekirse; Fransa, Hollanda, Türkiye ve Birleşik Krallık’ taki akredite laboratuvarları ile Avrupa’nın en eski ve en büyük yangın test laboratuvarlarından, belgelendirme ve mühendislik kuruluşlarından biridir. İngiltere dışındaki yerleşkelerinde CE işaretlemeye yetkili Avrupa Birliği Onaylanmış Kuruşu olarak hizmet veren Efectis, İngiltere / Kuzey İrlanda yerleşkesi ile de UKCA belgelendirmesi için yetkili Onaylanmış Kuruluş’tur.

Bilindiği gibi, UKCA belgelendirme, Birleşik Krallık’ ın Avrupa Birliği’nden ayrılması (Brexit) sonrasında, bu pazarda piyasaya sürülen veya bu pazara ihraç edilecek ürünler için zorunlu hale gelen uygunluk değerlendirmesidir.

Efectis Era Avrasya; Efectis Holding’in 70 yıldan fazla deneyimi ile Türkiye’nin yanı sıra başta Ortadoğu ve Avrupa olmak üzere, Türki Cumhuriyetleri’nden Rusya’ya, Hindistan’dan Çin’e kadar çok geniş bir coğrafyada yangın testlerinin yanı sıra başta CE işaretleme olmak üzere farklı ülkelerin ihtiyaçlarına yönelik olarak belgelendirme ve yangın mühendisliği hizmetleri sunmaktadır.

Üreticilerin test ve belgelendirme ihtiyaçlarında Efectis ’i tercih nedenlerini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Efectis; dört ülkeye yayılmış 7 test laboratuvarında yer alan 14 yangına dayanım fırını, 3 mobil yangına dayanım fırını ve 52 yangına tepki test ekipmanı ile 850’nin üzerinde test standardında akredite test gerçekleştirme yetkinliğine ve dolayısıyla global anlamda hak edilmiş bir tanınırlığa sahiptir. Bu geniş alt yapı, az önce sözünü ettiğimiz on yıllara varan deneyim ve uzman teknik kadromuzla birleştiğinde müşteri tercihleri noktasında elbette bizi avantajlı bir konuma getirmektedir. Efectis Era Avrasya özelinde konuşmak gerekirse, farklı coğrafyalardaki müşterilerimizin memnuniyet nedenlerini dört temelde toparlayabiliriz; yetkin personel, teknik donanım, güçlü iletişim ve hızlı iş bitimi..

Efectis Fransa’nın Belgelendirme Direktörü Yannik Letallec’in Avrupa Komisyonu’nda Yapı Malzemeleri Yönetmeliği Onaylanmış Kuruluşlar Grubu Başkanlığı görevini yürütmesinin de mevzuat düzenlemelerinde aktif rol almamızı sağladığını ve değişikliklere adaptasyon gücümüzü arttırdığını belirtmekte fayda var.

Çok önemsediğiniz bir diğer hizmet alanınızın da yangın mühendisliği hizmetleriniz olduğunu belirtmiştiniz. Yangın mühendisliği ifadesinden ne anlamalıyız?

Yapıların yangına karşı güvenli olması her yapı tipi için önemli olmakla birlikte can ve mal güvenliği riskinin fazla olduğu bazı yapı tiplerinde çok kritiktir. Örneğin aynı anda binlerce insanın bir arada olduğu havaalanlarını, alışveriş merkezlerini, metrolar, tüneller gibi yeraltı yapılarını bunlar arasında sayabiliriz. Yapılarda yangın güvenliği süreci genel kanının aksine binaya kurulacak algılama, alarm sistemleri ile sağlanamaz. Bunlar olası bir acil durumda müdahale için elbette olmalıdır ancak yapının yangın güvenliğinin nasıl sağlanacağı ta en başından dikkate alınmalıdır. Projenin bir şartnamesi varsa orada tanımlanmalı, proje çizimimden, inşaat aşamasına uygulamaları kontrol edilmeli ve elbette yapı faaliyet gösterdiği zaman süresince kontrol ve değerlendirme ile takip devam etmelidir.

Bugün konumuz kablo sektörü olduğuna göre endüstriyel tesislerin de bu kapsamda değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizmeden geçemeyiz.. Üretim sürecinde kullanılan hammaddelerin, kimyasalların, depolama alanlarının oluşturduğu birbirinden farklı yangın yüklerinin, zamanla değişen yerleşimlerin ve bunlar gibi birçok etkenin doğru projelendirilmesi ve periyodik olarak kontrol edilmesi hem can hem mal güvenliği açısından vazgeçilmezdir. Efectis Era Avrasya’nın yangın mühendisliği ekibi, 35 yıla varan deneyimleri ile hem yurtiçinde hem de farklı ülkelerde yerel ve uluslararası mevzuat ve gereksinimlere göre hizmet vermektedir.

Kablo sektörüne geçecek olursak, üreticiler sizden ne gibi hizmetler alabilmektedirler?

Yapı Malzemeleri Yönetmeliği’ne göre yapı içerisinde kullanılan kablolar, EN 50575 standardına göre CE işareti taşımak zorundadır. CE işareti Avrupa’ya Uygunluk anlamına gelmekte olup, buna sahip olmayan ürünlerin Avrupa ülkelerine ihracatı mümkün değildir. Ama daha da kritik olan; 6 Mart 1995’de imzalanan Gümrük Birliği Anlaşması çerçevesinde, CE işareti ürünlerin Türkiye pazarında da piyasaya arz edilmesi için zaruridir. Efectis Era Avrasya, 2184 no.lu Avrupa Birliği Onaylanmış Kuruluşu olarak EN 50575 standardına göre CE işaretleme konusunda yetkilendirilmiştir. Bu standart kapsamında CE işaretleme için tanımlanan tüm yangına tepki testleri laboratuvarımızda gerçekleştirmekteyiz.

EN 50575 standardında tanımlanmış yangına tepki performans sınıfları Aca, B1ca, B2ca, Cca, Dca, Eca ve Fca’dır. Üretici tarafından beyan edilen yangına tepki sınıfına göre gerçekleştirilmesi gereken test metotları, ilave sınıflandırma metodu olan duman yoğunluğu, asitlik ve alev damlaması kriterleri ile birlikte değerlendirilmektedir. Ürünün yangın performansına göre CE işaretleme süreci değişkenlik göstermektedir. Eca ve Dca sınıfı için yalnızca ilk tip testlerini yapmak yeterli iken, Cca, B1ca, B2ca sınıfları için hem ilk tip testlerinin hem de fabrika imalat kontrol denetiminin Onaylanmış Kuruluş tarafından yürütülmesi gerekmektedir. Bununla birlikte DIN 4102-12 ve EN 50577 standartlarına göre kablo ve taşıyıcı sistemlerin devre bütünlüğü testlerini E30, E60, E90 sınıfına göre akredite olarak gerçekleştirebilmektedir. Memnuniyetle belirtmem gerekir ki kablo sanayicileri, test ve belgelendirme gereksinimlerine birçok sektörden daha fazla hakimdir. Bu, elbette teknik çok teknik detay içeren CE işaretleme süreçlerinde birlikte yol almamızı kolaylaştırmaktadır. Efectis Era Avrasya’nın kabloların test ve belgelendirmesinde de geniş bir coğrafyaya yayılmış bir müşteri portföyüne sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Pandemi sürecini firmanız açısından değerlendirmenizi istesek neler söyleyebilirsiniz?

2020 yılı başından bu yana etkili olan Covid 19 pandemisi elbette bizim de iş planlarımızı ve hedeflerimizi revize etmemizi ve sürece uyum sağlamamızı gerektirdi elbette. Zaman zaman yurtiçi seyahatlerin bile kısıtlandığı bu süreçte çok farklı coğrafyalardaki müşterilerimiz ile olan iletişimimiz sekteye uğramdı denetim ve test amaçlı seyahatler ötelenerek gerçekleştirilebildi. Ancak memnuniyetle belirtmek gerekir ki; Efectis Era Avrasya uyum sağlama ve karar almadaki dinamizminin olumlu etkilerini burada da gördü ve tüm zorluklara rağmen büyüme ivmemizi devam ettirmeyi başarmıştır. Pandeminin ilk günlerinden itibaren müşterilerimize online hizmet vermek adına oluşturduğumuz alt yapının sağladığı kolaylıkların da bunda etkisi olmuştur.

2021 yılının son çeyreğine doğru ilerlemekteyiz, hedef ve öngörüleriniz nelerdir?

2022 yılında Türkiye’ de özel cephe testlerini gerçekleştireceğimiz bir laboratuvar ile Katar’da bir yangın dayanım laboratuvarı kurmak üzere çalışmalarımıza hız vermiş bulunuyoruz. Yeni laboratuvarlarımızın da aktif hale gelmesiyle birlikte yurtiçi ve yurtdışı yangına dayanıklı yapı elemanı üreticilerinin test taleplerini daha da hızlı karşılayabilir durumda olacağız.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ