21.05.2024 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

Dünyanın En Büyük 20 Ekonomisi Hakkında Genel Değerlendirmeler ve Süjeye PAN CHEMICALS’ın global bağlamda bakış açısı

Dünyanın En Büyük 20 Ekonomisi Hakkında Genel Değerlendirmeler ve Süjeye PAN CHEMICALS’ın global bağlamda bakış açısı

•Hakan Bey merhaba, kısaca bizlere firmanızdan, firmanızın yapısından ve ürünlerinizden bahsedebilir misiniz?

Merhaba, firmamız PAN CHEMICALS S.p.A. adı ile 1987 yılında Kuzey İtalya’ da mesleğinde yetkin ve tecrübeli kişiler tarafından kurulmuş, ana faaliyet ve üretim konusu; Tel Çekme Sabunu, Tel Galvanizleme Fluksu, Vaksı ve Tel Kaplama Kimyasalları olan; ISO 9001:2008, ISO 18001 ve ISO 14001 kalite belgelerine sahip üretici bir firmadır. PAN CHEMICALS S.p.A. ITALY bünyesinde, 2013 yılında açılışı gerçekleştirilmiş olan PAN CHEMICALS BOSPHORUS adlı Türkiye Ofisi ve 2017 yılında hizmete girmiş olan PAN CHEMICALS AMERICAS adlı Meksika Fabrikaları bulunmaktadır.

Aynı zamanda, farklı ülkelerde 10 adet distribütör firmaları ve 20 adet temsilci firmaları yer almaktadır. Kardeş firmaları ve iş birliği içerisinde olduğu firmalar ile ürünlerinin tedariğini yaklaşık 100 farklı ülkeye sağlamaktadır.

•Ürünleriniz ve ürünlerinizin detayları hakkında da bizleri bilgilendirmenizi rica ederiz.

PAN CHEMICALS’ın temel üretim ve faaliyet konusu; Tel Çeken (Çelik, Bakır, Bronz, Alüminyum) bütün firmalara; Tel Çekme Hadde Sabunu (Toz, Sıvı ve Jel; Kalsiyum, Sodyum veya Kalsiyum/Sodyum karışım esaslı), Ortam Sıcaklığında (ekstra ısıtma gerektirmeden) çok düşük tüketimle, ve düşük baume (5 Baume) ile çalışan (geleneksel çift tuzlu flukslarla karşılaştırıldığında yarı yarıya tüketim) Tel Çekme Galvanizleme Fluksu, Özel olarak Ar&Ge’ si yapılmış Tel Çekme Galvanizleme Vaksı, Tel Kaplama Kimyasalları ve Çeşitli Yardımcı Kimyasallar üretmektir. Bu ürünlerin yanısıra; PAN CHEMICALS, Tel Yüzeyini Temizleyici Spiral Fırçalar, Galvanizleme Sonrası kullanılan Sıyırıcı Padler ve Tel Çekme Haddelerinin de tedariğini sağlamaktır.

Ayrıca; PAN CHEMICALS’ ın dünya tel endüstrisine vermiş olduğu çeşitli danışmanlık, mühendislik ve proje hizmetleri de mevcuttur. PAN CHEMICALS; söz konusu ürün ve servislerini, just in time (anında tedarik) prensibi ve toplam kalite yönetimi anlayışı ile her zaman sürdürülebilir tek tedarikçi ilkesini benimseyerek; Dünya Tel Endüstrisinin hizmetlerine sunmaktadır.

•Paylaştığınız bilgiler için teşekkür ederiz Hakan Bey. Biraz da fuarlardan konuşacak olur isek, firma olarak gerek katılımcı gerekse ziyaretçi olarak takip ettiğiniz fuarları bizlerle paylaşabilir misiniz.

En başta iki yılda bir gerçekleşen Düsseldorf/Almanya Tel Fuarı’ nı sayabiliriz. Aynı zamanda çok büyük katılımcıya hitap eden, Güney ve Güney Doğu Asya’ daki tel ve tel sektörüne bağlı bütün üreticiler ve tedarikçiler arası bağ oluşturan Shanghai/Çin Tel Fuarı, ardından daha çok Hindistan’ daki Tel Firmalarının desteklediği Mumbai/Hindistan Tel Fuarı, Bangkok/Tayland’ da gerçekleşen Tel Fuarı, Sao Paulo/Brezilya’ da gerçekşen; neredeyse bütün Latin Dünyasının kalbinin attığı Brezilya Tel Fuarı, Atlanta/Amerika Birleşik Devletleri’ nde gerçekleşen InterWire Fuarı, Genel olarak Kuzey-Doğu Asya ülkelerini birleştiren Moskova/Rusya Tel Fuarı ve son olarak yine iki senede bir gerçekleştirilen İstanbul/Türkiye Tel Fuarları’ larının her birinde katılımcı ya da ziyaretçi olarak yer aldığımızı bildirebiliriz.

Bu fuarların yanısıra, İstanbul dahil olmak üzere, Dünya’ nın çeşitli lokasyonlarında gerçekleşen farklı Endüstri Fuarlarına da ziyaretçi olarak sürekli katılmaktayız. Fuarlar sayesinde networklerimizi genişleterek, çok faklı firmalara ulaşmakta olduğumuzu belirtebiliriz. Bu yüzden firma olarak dünyada gerçekleşen hemen hemen bütün önemli endüstri fuarlarının takipçisiyiz diyebiliriz.

•İstanbul Fuar Merkezi (ifm)’ de 28 Şubat – 2 Mart 2019 tarihleri arasında gerçekleşen Tel Fuarı’ nda katılımcı firmaydınız. Fuar sizler için nasıl geçti, görüşlerinizi paylaşmanızı rica ediyoruz ayrıca sormamız gerekirse firma olarak bu sene içerisinde katılacağınız bir sonraki fuar hangisidir, bizleri bilgilendirebilir misiniz?

Evet belirttiğiniz gibi, organizatör firmanın Türkiye’ deki Tel Firmaları’ nı bir çatı altında toplamak adına organize ettiği; 28 Şubat – 2 Mart 2019 tarihleri arasında, İstanbul Fuar Merkezi (ifm)’ nde gerçekleşmiş olan Tel Fuarı’ nda katılımcı firmaydık. İstanbul Fuar Merkezi’ nde iki senede bir organize edilen bu fuarın Türkiye adına önemli bir fuar olduğu kanaatindeyiz. Fuara bu sene 3. Kez art arda katıldık ve bizler açısından fuarın pozitif eğilimli bir verim ile geçtiğini belirtebiliriz.

Fuar sırasında mevcut müşterilerimizle gerçekleştirmiş olduğumuz toplantılar haricinde, portföyümüze Türkiye’ den çeşitli firmalar da ekledik. Aynı zamanda Rusya, Mısır ve Katar gibi yakın coğrafya ülkelerinden gelen ziyaretçi firmalarla da global düzlemde çeşitli bağlantılar kurduk diyebiliriz. Fuar esnasında ben başta olmak üzere, firmamızın Yönetici Asistanı Ahmet Emrah Ulugün, PAN CHEMICALS S.p.A. ITALY – Teknik Satış Bölge Sorumlularımızdan Signor Luca Ferrari ve Signor Nicola Ghirardelli de standımızda idi. Buradan derginiz vasıtasıyla her bir çalışma arkadaşıma, verdiği katkı ve desteklerden dolayı teşekkürlerimi sunarım.

Sorunuzun ikinci kısmına da gelecek olur isek; önümüzde PAN CHEMICALS AMERICAS personellerimizin bir diğer deyiş ile Meksika’ lı meslektaşlarımızın yoğun bir şekilde hazırlandığı 14-16 Mayıs 2019’ da Georgia World Congress Center – Atlanta/Georgia/Birleşik Devletler’ de gerçekleşecek olan INTERWIRE – Tel Fuarı bulunmaktadır. Fuarda 1616 Numaralı Stand’ da Türkiye’ den ve Dünya’ dan bütün misafirlerimizi büyük bir misafirperverlikle ağırlayacağımızı, misafirlerimizin talep ve ihtiyaçları dahilinde, ricalarına çözüm önerileri getirerek; misafirlerimize en iyi ve en kaliteli üretimi vadedeceğimizi deklare ederiz.

2019 Interwire Fuarı’ nda gerek katılımcı, gerekse ziyaretçi olacak bütün paydaşlarımızla, şimdiden iyi ve başarılı fuarlar dileklerimizi de ayrıca paylaşmak isteriz. Umuyoruz ki, bu fuar neticesinde de gerek PAN CHEMICALS S.p.A. ITALYA, gerek PAN CHEMICALS BOSPHORUS TÜRKİYE, gerekse PAN CHEMICALS AMERICAS MEKSİKA gerçekleştirmiş olduğu SMART planlar neticesinde hedeflerine bir adım daha yaklaşaktır. Ayrıca ümit ediyoruz ki; gerek Türkiye ve İtalya başta olmak üzere bütün Avrupa, gerekse Meksika başta olmak üzere bütün Amerika, Okyanusya, Asya ve Afrika kıtalarında bulunan paydaşlarımız ve önümüzdeki dönemde paydaşımız olacak tüm firmaların üretim tonajları, kendileriyle gerçekleştirmiş olduğumuz ve gerçekleştirecek olduğumuz toplantılar neticesinde kaliteli bir şekilde artarak devam edecektir.

•Hakan Bey, verdiğiniz içten yanıtlar için teşekkür ederiz. Sizlerin Türkiye hatta Dünya Ekonomisini yakından takip ettiğinizi biliyoruz. Dolayısıyla biraz da global bağlamda Türkiye’ deki ve Dünyadaki güncel finansal durumları ve gelişmeleri değerlendirmenizi rica ediyoruz.

Dünya ekonomisini bir futbol topuna ve dünyadaki ülkeleri de futbol topundaki altıgen “asimetrik” katmanlara benzetecek olur isek; şüphesiz ki bu katmanların en büyüğü yaklaşık %25’ lik pay ve 20 Trilyon Dolar’ lık değer ile Birleşik Devletler olacaktır. Ardından sırasıyla; Dünya ekonomisinin yaklaşık %15’ lik pay ile destek veren Çin, yaklaşık %6’ lık değer ile destek veren Japonya ve yaklaşık %5’ lik değer ile hizmet veren Almanya ile birlikte yaklaşık %3,5’ luk değer ile Birleşik Krallık’ ı belirtebilir; ardından; ortalama 2,5’er Trilyon Dolarlık’lık destekleri ile Hindistan ve Fransa’yı, ortalama 2’şer Trilyon Dolar’ lık destek ile Brezilya ve İtalya’ yı ve son olarak 1,5 Trilyon Dolardan biraz fazla desteği ile Kanada’ yı ilk 10 ülke arasında sıralayabiliriz.

Bu durumla birlikte, yine dünya ekonomisine güçlü manada yön veren ülkeler olarak, finansal katkıları açısından; Rusya, Güney Kore, Avustralya, İspanya, Meksika, Endonezya, Türkiye, Hollanda, Suudi Arabistan ve İsviçre’ yi gösterebiliriz. İkinci 10’ luk dilimdeki ülkelerin dünya ekonomi konjonktürüne katkısı yaklaşık %15 seviyelerindedir.

Genel olarak belirtmemiz gerekirse, dünyanın ağır ekonomilerine sahip ülkeleri global finansal gücün yaklaşık olarak %85’ine etki etmektedirler. Dolayısıyla herhangi küçük bir negatif etkinin dahi bu futbol topunun herhangi bir katmanına ciddi zararlar verebileceği öngörüldüğü için ülkeler oluşabilecek yeni ekonomik durumlarda sürekli olarak kendi savunma hatlarını diri tutmaktadır ve gerektiği gibi ofansif oyuncularını da sahanın sürekli olarak en önemli bölgesine yerleştirmektedirler görüşündeyiz. Gelecekte ise söz konusu herhangi potansiyel bir etkileşimin; net pozitif mi, yoksa net negatif mi olacağını hep birlikte görüp, yorumlayacağız.

Saygılarımızla,
Hakan TANIŞ [PAN CHEMICALS – Türkiye Müdürü]

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ