17.04.2024 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

Dünyanın 79 ülkesinde ETK Kablo

Türkiye’nin fiber optik kablo ve zayıf akım kabloları lider üreticilerinden ETK Kablo, 2016 yılında %30 büyüdü.

1979 yılında telefon kabloları üretmek için kurulan, geçen sürede piyasanın zayıf akım kablo talebi ve Türk Telekom’un fiber optik kablo talebine ürün gamını geliştirerek yanıt veren ETK Kablo, günümüzde 79’dan fazla ülkeye ihracat gerçekleştiriyor.

2016 yılı, ETK Kablo’nun en çok büyüdüğü yıl İhracat yaptığı ülkelere yeni ülkelerin eklendiği, dünyanın neredeyse tüm telekomünikasyon operatörlerinin fiber optik kablo ve telefon kabloları onaylı tedarikçisi olan ETK Kablo’nun ürün çeşitliliğinin artması, 2016 yılındaki büyümenin en önemli etmeni. 2016 yılı, ETK Kablo için değişim ve gelişim yılı oldu. Logosu da dâhil olmak üzere tüm kurumsal kimliğini önündeki onlarca yılı gözeterek ve en ince ayrıntısına kadar düşünerek yeniledi.

Avantajlı teslim süresi

Yüksek üretim kapasitesi sayesinde ihracatta avantajlı teslim süresi ve esnek üretim kabiliyetine sahip olması, yurt içi müşterileri için de 20.000 makara kablo stoku ETK Kablo’yu, sektördeki diğer oyunculardan farklı kılarak alanında ilk sırada olmasını sağlıyor.

Ürün portföyündeki fiber optik kablolar, harici telefon kabloları, dâhili telefon kabloları, data/LAN kabloları, sinyal kabloları, yangın alarm kabloları, yangına dayanıklı kablolar, enstrümantasyon kabloları, kumanda kabloları, koaksiyel kablolar ve CCTV kabloları üretiminin %70’ini yurt dışı pazarına, %30’ini de yurt içi pazarına ayıran ETK Kablo, üretim parkurunu genişleterek ve güncelleyerek her geçen yılda yerini sağlamlaştırmayı başarıyor.

Maksimum 432 optik fiber lif

2016 yılında microduct fiber optik kablolar üzerinde yapılan, ihtiyaçtan doğan ürün iyileştirme çerçevesinde fiber optik kablo tüp çapı 1.4 milimetreye indirgenebildi. ETK Kablo’nun mevcut altyapısıyla üretebildiği fiber optik kablolarda maksimum 432 optik fiber lif yer alabiliyor. Ek olarak ham madde tedarikçileri ile ortaklaşa çalışmanın sonucunda poliamit dış kılıflı ve yangına dayanıklı fiber optik kablo üretimi de nihayete erdirildi.

2017 Yılı Beklentileri

ETK Kablo, öngörülebilir koşullar için önlemlerini almış durumda bu yüzden 2017 yılında gerek yurt içi piyasada gerek yurt dışı piyasada ETK Kablo için iyi bir yıl olacak. ETK Kablo, güçlü finansal yapısına güvenerek, yeni yatırımlarla yeni yıla devam ediyor. Cirosal artışı %25 olarak hedefleyen ETK Kablo, belirlediği stratejiler ile birlikte bu hedefi yakalayacağına inanıyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ