21.02.2024 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

Döngüsel Ekonomi için verimli otomasyon

Döngüsel Ekonomi için verimli otomasyon

Baumüller K 2019 fuarında, plastik sektörü için gelecek güvencesi sunan sistem, ürün ve servis hizmetleri sunuyor

Plastik ve kauçuk sanayi 16 – 23 Ekim 2019 tarihleri arasında Düsseldorf’ta düzenlenecek K fuarında buluşuyor. Bu yıl fuarın odağında döngüsel ekonomi konusu ön plana çıkıyor. Baumüller akıllı tahrik ve otomasyon sistemleri ile plastik malzeme üretiminden işlemeye ve malzemelerin geri dönüşümüne kadar dünya çapında çok sayıdaki uygulamalar için sürdürülebilir ve doğal kaynakları koruyan bir üretimi destekliyor. Plastik sektöründe faaliyet gösteren birçok firma yıllardan beri Baumüller firmasının yenilikçi gücü ve uzmanlığını tercih ediyor. Bu çerçevede folyo imalatı, enjeksiyon, ekstrüzyon, termo form teknolojileri ile geri dönüşüm alanında faaliyet gösteren birçok pazar lideri firmalar Baumüller müşterileri arasındadır. Baumüller Şirketler Grubu aynı zamanda mühendislik, bakım ve onarım, makine modernizasyonu alanlarında sunduğu akıllı servis konseptleri ile makineleri optimize edilmiş şekilde uzun süreli çalışmasına katkı sağlıyor. Sistem, ürün ve servis hizmetleri alanlarında sunmuş olduğumuz çözümleri salon 11’de bulunan A41 nolu standımızda inceleyebilirsiniz.

Bakım gerektirmez ve enerji verimliliği sunar: Pompa iç dişlileri kendinden yağlamalı servo pompa çözümü

Baumüller sürücüye entegre servo pompa yazılımı ile, hidrolik sistemlerin avantajlarını servo motor tahrik teknolojisi ile birleştiren bir çözüm geliştirdi. Servo pompa akıllı tahrik sistem regülasyonu, özellikle kısmi yük aralığında sistemin düşük enerji sarfiyatına sahip olması gibi birçok avantajlar sayesinde yüksek verimlilik sağlar ve ekonomik bir çözüm oluşturur. Sürücüye Entegre servo pompa yazılımı sayesinde bu özellikleri, Plastik ve enjeksiyon sanayinde faaliyet gösteren makine imalatçıları ve kullanıcıları yıllardan beri başarılı bir şekilde makinelerinde kullanıyorlar. Servo pompa çözümlerinin geliştirilmiş en yeni modeli bu özellikler dışında da birçok avantajlar sunuyor. İçten dişli servo pompa direkt motora bağlandığından daha kısa montaj süresine sahiptir ve buna bağlı olaraktan makine kurulumu için daha küçük bir alana gerek duyulur. Ayrıca, direkt montaj birçok mekanik parçadan tasarruf edilmesini de sağlar.

Diğer bir avantaj ise hidrolik yağın akıllı bir sistem ile beraber dişli ünitesini yağlamada kullanılmasıdır. Motor ve sabit pompada bulunan bağlantılar hidrolik yağının sirkülasyon sistemine geri aktarılmasını sağlar ve böylece pompadaki sızıntı yağ akışı dişliyi sürekli olarak yağlamada kullanılır. Ortalama her 3.000 işletim saatinde gerekli olan iç dişlinin gres yağı ile yağlanması işlemine gerek kalmaz. Makine kesintisiz olarak üretime devam eder ve böylece verimlilik yükselir. Üründeki yapısal değişiklikler müşterilere diğer ek bir artı sağlar. Bağlantıların delikleri her iki tarafta da bulunduğundan uygulamaya bağlı olarak motor, dikey veya yatay konumda monte edilebilir. Böylece motor pozisyonu serbest şekilde seçilebilir ve ilgili makine konstrüksiyonuna kolayca adapte edilebilir.

Baumüller geliştirmiş olduğu bu çözüm ile yüksek derecede verimli ve aynı zamanda bakım gerektirmeyen bir üretim hedefini destekler. Adaptif basınç ön kumandası: Bio bazlı ve geri dönüşümlü malzemeler için idealdir Adaptif basınç ön kumandası, yeni V2+ servo pompa yazılım versiyonundaki regülasyon fonksiyonu yazılım modülünün önemli gelişmesidir. Örneğin mısır ve şeker kamışı gibi bio kütleden imal edilmiş ve biolojik olarak parçalanabilir malzemelere geçiş yapmak için plastik işleme makinesi parametrelerinde önemli değişiklikleri yapmak gerekir. Akıllı regülasyon algoritması çeşitli basınç artış hızlarına adaptif şekilde uyum sağlar, böylece parametre ayarları bir kez ayarlanır ve sonrasında otomatik olarak değiştirilir. Yazılım, minimal bir sürede basınç artışını sağlar ve böylece proses akışını optimize eder.

İlgili parametreler üretim prosesinde otomatik olarak ayarlandığından adaptif regülasyon basınç atlamalarını yok eder veya yüksek oranda azaltır. Gerekli olan basınç değeri milisaniye içinde yumuşak geçişler ile tamamen otomatik olarak ayarlanır. Bu çözüm en yeni servo pompa modelinin V2+ yazılım paketine entegre edilmiştir. Bu yazılım, yetiştirilen bitkilerden veya plastik sanayindeki geri dönüştürülebilir maddelerin (örneğin geri dönüşüm malzemesi) kullanılmasına büyük katkı sağlar.

Yüksek performans için yeni güç üniteleri bmaXX 5000 inverter serisi entegre sürücü bağlantı sistemi ile hızlı ve kolay şekilde kombine edilebilir besleme – rejeneratif besleme üniteleri ve sürücü ünitelerini kapsar. Böylece makine imalatçısının kurulum maliyetleri azalır, işletmeye alma ve servis süreleri kısalır. Regülatör türleri hava, su ve yağ soğutmalı olarak mevcuttur ve yüksek performans gücü nedeniyle çok küçük bir montaj alanı gerektirir. Besleme üniteleri azami 300 kW değerine kadar genişletildi. Bu üniteler plastik işleme sektörü için idealdir, zira enjeksiyon kalıbını açma ve kapama ve enjeksiyon işlemi gibi dinamik hareketlerde kısa süreli olarak yüksek güç alınması gerekmektedir. 420 A azami akımlı büyük ekseneler, dinamik yüksek performanslar için mükemmel derecede uygundur. Enerji verimliliği sağlayan çözüm aynı zamanda çok kompakt bir yapı tarzına sahiptir ve hassas plastik parçaların imal edilmesini mümkün kılar.

Enjeksiyon makineleri için direkt itici Elektrikli itici tahrik sistemi için DSC1-135 çok özel bir geliştirmedir. Direkt itici özellikle plastik işleme sektörünün talepleri dikkate alınarak geliştirilmiş, güçlü ivme özelliğine sahip bir tahrik sistemidir. Plastik işleme makinesi imalatçıları, özel mekanik mil bağlantısı ve motorun aşırı yük aralığında çalışma özelliğine sahip olmasından büyük avantaj elde ederler. Bunun yanında motorda, aksiyal kuvvetleri karşılayan özel bir yataklama sistemi bulunur ve bu sistem, çok iyi derecede dinamik özelliklere ve yerden tasarruf sağlayan montaj ölçülerine sahiptir. Bu özellikler makine konstrüksiyonunun çok kompakt tasarlanmasını sağlar ve örneğin kayış gibi mekanik aktarma elemanlarından tasarruf etmeyi mümkün kılar. Pazara hızlı sürüm süresi: Yeni ProSimulation yazılımı

Sanal konfigürasyon ve otomasyon sistemlerinin testi: Yeni geliştirilen ProSimulation yazılımı, müşterilerin anında simülasyon dünyasına giriş yapmalarını mümkün kılıyor. Yeni araç plastik işleme makine ve tesislerinin sanal olarak projelendirilmesi, optimizasyon ve işletmeye alınmasını kolaylaştırıyor. Müşteriler tecrübe seviyelerine bağlı olarak temel veri bankası sayesinde kendi simülasyonlarını hızlı bir şekilde oluşturabilir veya mevcut yazılım modelleri ile açık arayüzleri import edebilirler.

ProSimulation yazılımının avantajı, yeni makine ve tesislerin geliştirilmesi ve işletmeye alınması ile mevcut plastik işleme makinelerinin optimizasyonunda zaman ve maliyet tasarrufu sağlamasıdır. Bunun yanında işletmede gelecek için acilen gerekli olan simülasyon Know-how ve böylece Sanayi 4.0 ve dijital ikiz alanındaki uzmanlık tesis edilebilir. ProSimulation yazılımı, b maXX 2500, 3300 ve 5000 serisi invertör grubunun işletmeye alınması, parametrelendirme ve kullanımını kolaylaştıran ProDrive yazılımı fonksiyon kapsamını genişletir.

ProSimulation yazılımı, makine davranışlarını optimize etmede sanal parametrelendirmeyi mümkün kılar. Bu özellikler plastik işleme sektörü için gerçek artı değer yaratan unsurlardır, zira makine imalat alanındaki geliştirme sürelerinin gittikçe kısalması çok kısa süre içinde offline olarak da yeniliklerin test edilmesi ve böylece geleceğin çevre dostu plastik üretimi için gerekli şartların oluşturulması gerekmektedir.

Daha yüksek performans: Kompakt, su soğutmalı servo motorlar Baumüller, servo motor ürün portföyünü su soğutmalı, 45 ve 56 boy modeller ile genişletiyor. Yerden tasarruf sağlayan montaj ölçüleri ve küçük boylardaki su soğutmalı modeller aynı zamanda yüksek performans taleplerinde büyük avantaj sağlıyor. Bu modeller sayesinde çok büyük anma performans değerine sahip motorların kompakt ölçü ile tasarlanmasını mümkün kılar. Makine imalatçıları için bu optimal mekanik özellikler, düşük maliyet ve daha ekonomik anlamına gelir. Maliyet tasarrufu sağlanmasının yanında küçük boy su soğutmalı modeller montaj yeri konusunda diğer avantajlara da sahiptir: Gövde serisinin dış ölçüleri soğutmalı olmayan modeller ile aynıdır ve böylece azami soğutma kapasitesinin avantajlarını minimal ölçüler ile birleştirir. Soğutma sıvısı olarak kullanılan suyun ısıyı iletme özelliğinin diğer bir artısı, montaj alanları dar olan uygulamalarda motorlar birbirlerini ısıtmadan yan yana monte edilebilir.

Yüksek tork ve performans özelliğine sahip, bakım gerektirmeyen direkt tahrik üniteleri DST2 serisi Yüksek Tork motorlar plastik işleme sektörü için bakım gerektirmeyen ve enerji verimliliği sağlayan bir çözümdür. Bu motorlar toplam devir aralığı boyunca azami 80.000 Nm tork üretir ve böylece yüksek güce sahiptir. Motorların şu anda 135 ve 560 aralığında yedi değişik modeli bulunur ve azami 2000 d/dk devir ve 1150 kW güce sahiptir. Bu motorlar düşük devirlerde de yüksek tork üretir ve mükemmel konsantriklik ve çok yüksek regülasyon kalitesine sahiptir. Ayrıca sağlam yapı ve düz, kirlenmeye hassas olmayan gövde yüzeyine sahiptirler.

Dünya çapında kullanım süresi yönetimi Baumüller şirketler grubu olarak, otomasyon sistemlerinin geliştirilmesi ve imalatı ile birlikte makine işleticilerine çok sayıda servis hizmeti de sunar. Baumüller; Makineleri projelendirme, konstrüksiyon ve mühendislik, montaj, devreye alma, bakım ve onarım, retrofit ve yer değiştirme gibi konularda makine ve tesislerin toplam kullanım ömrü boyunca destek hizmeti verir. Baumüller dünya çapındaki 40 temsilciliği ve yerelde edindiği büyük tecrübeler ile global müşterilerin güvenilir servis iş ortağıdır. Baumüller, akıllı tahrik ve otomasyon çözümlerinin sürdürülebilir ve doğal kaynakları koruyan bir şekilde üretimine büyük önem verir.

Yazar: Anja Andraschko

Yeni servo pompa özellikleri çok daha az servis çalışması yapılmasını sağlar
https://youtu.be/75UBzdX3wmQ

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?