01.10.2023 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

Doğru akım dünyası somutlaşıyor

Doğru akım dünyası somutlaşıyor

Enerji arzının geleceği doğru akıma dayanacak. Entegre kablo ve bağlantı teknolojisi çözümleri konusunda dünya lideri olan LAPP, bunu erkenden fark etmiştir ve bu nedenle konuyla ilgili araştırmaları desteklemektedir. Doğru akım için ilk servo kabloları da LAPP’tan gelmektedir.

Fabrikalarda, veri merkezlerinde ve hatta evlerde: gelecekte elektrik enerjisini doğru akım veya kısaca DC kullanarak iletmek mümkün olacak. Çünkü LED ışıklar, endüstriyel tahrikler ve elektrikli araçlar dâhil olmak üzere pek çok elektrik tüketicisi, aslında doğru akım tüketmektedir. Şimdiye kadar bunun alternatif akımdan (AC) dönüştürülmesi gerekiyordu. Ayrıca, özellikle fotovoltaikler olmak üzere artan sayıda DC üreten sistem, gittikçe merkezi olmayan bir elektrik şebekesini beslemektedir. Alternatif akımdan doğru akıma dönüşüm sürecinde enerjinin yaklaşık yüzde 30’u kaybedilir. Alman endüstrisinde kullanılan “sadece” tahrikler, doğru akıma dönüştürülürse Almanya’da tüketilen tüm elektrik enerjisinin yüzde 10’u kurtarabilir. Bu, iki büyük linyit santralinin kullanılmaz olacağı ve büyük miktarlarda CO2 ve NOx emisyonlarının önlenebileceği anlamına gelmektedir.

LAPP’tan DC araştırmasına destek

Endüstri, burada önemli bir rol oynamaktadır. Otomotiv endüstrisindeki üretim hücrelerinde olduğu gibi ilk pilot projeler, doğru akım enerji teminin potansiyelini göstermektedir; üretimde yüzde 30’a varan enerji tasarrufu sağlayabilirler. Doğru akımın kullanılması, sadece dönüşüm kayıplarını geçmişte bırakacak bir şey olmayıp aynı zamanda makineleri frenlerken şebekeye daha fazla enerjinin geri beslenmesini de sağlar. LAPP konunun üzerine erkende eğilmiş ve geleneksel AC kabloların doğru akım için de uygun olup olmadığını soruşturan ilk şirket olmuştur. Şimdiye kadar birçok uzman buna evet demiştir.

LAPP daha kesin bir yanıt bulmak istemiş ve Ilmenau Teknoloji Üniversitesi’nden Prof. Frank Berger ile birlikte konuyla ilgili bilimsel bir araştırma projesi başlatmıştır. LAPP, test kabloları ve test makineleri sağlayarak çalışma grubuna desteğini vermektedir.

Testlerde DC elektrik alanının, bir kablodaki plastik yalıtım üzerinde AC elektrik alanından aslında farklı bir etkiye sahip olduğu gösterilmiştir. Klasik bir AC kablosuyla yalıtım bir dielektrik işlevi görür ve dolayısıyla bir kapasitör özelliğine sahiptir. Elektrik alanın kuvveti, doğrudan bakır iletken yüzeyinde en yüksektir ve yarıçapı ile dışa doğru azalır. Bu, yüksek sıcaklıklarda da geçerlidir çünkü dielektrik sabiti sıcaklıktan bağımsızdır. Başlangıçta bu, aynı zamanda DC kabloları için de geçerlidir. Fakat sıcaklık artarsa yalıtımın iletkenliği de artar ve artık ilgili değişken hâline gelir. Elektrik alanı daha sonra yarıçapı ile dışa doğru biraz azalır. Yüksek sıcaklıklarda bir alanın tersine değişmesi bile mümkündür: elektrik alanın kuvveti, yalıtımın dış kısmında iletkenin iç kısmından daha yüksektir. Bu, dışarıdaki yalıtımın böylece daha hızlı yaşlanabileceğini düşündürmektedir. Profesör Berger, “Kesin bir öneride bulunmak için henüz erken.” diyor. Berger şöyle devam ediyor: “Bununla birlikte AC uygulamalarına kıyasla belirli DC uygulamalarında farklı malzemelerin gerekmesi zaten açıktır. Bu konuda sağlam açıklamalar yapmak için daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.” Bir yandan bilim adamları, daha uzun bir süre boyunca gerçekçi yaşlanma testleri planlamaktadır. Öte yandan amaç, elektrik alanının yukarıda belirtilen ters değişmesi gerçekleştiğinde plastikte hangi kimyasal ve fiziksel faaliyetin gerçekleştiğini incelemektir. LAPP stratejisinde önemli bir yapı taşı, Alman Federal Ekonomik İşler ve Enerji Bakanlığı tarafından teşvik edilen ve LAPP’in bağlı bir ortak olarak katıldığı bir araştırma projesi olan “DC Industrie”dir.

LAPP’ın ilk DC kabloları

2018 yılında LAPP, DC uygulamaları için özel olarak tasarlanmış ilk kabloyu piyasaya sürdü: ÖLFLEX DC 100. İletkenler ve kılıf, AC için klasik ÖLFLEX 100’deki gibi PVC’den oluşmaktadır ancak iletkenlerin renk kodlaması DC kabloları için Şubat 2018’de güncellenen DIN EN 60445 (VDE 0197):2018-02 standardına uygundur: kırmızı, beyaz ve yeşil-sarı. 2019 Hannover Ticaret Fuarı’nda bunu diğer türler izlemiştir: Ara sıra esnek kullanım için ve sabit kurulum için tasarlanmış elektrikli tahrikler sağlamak için özel PVC’den yapılmış yalıtımlı bir DC bağlantı kablosu olan ÖLFLEX DC SERVO 700. Ilmenau’da yapılan araştırmaya dayanan bir diğer yeni ürün ise ÖLFLEX DC CHAIN 800’dür. Profesör Berger ve ekibi tarafından bugüne kadar kazanılan önemli fikirlerden biri, statik uygulamalarda PVC’nin iyi iş gördüğü ve dinamik olanlar için TPE’nin daha uygun olduğudur. Testler, DC kapsamındaki dinamik uygulamalarda PVC yalıtımının başarısız olabileceğini ve bozulma boşalmasının meydana gelebileceğini göstermiştir. Bu nedenle ÖLFLEX DC CHAIN 800, TPE yalıtım özelliğine sahiptir ve kablo zincirlerinde ve doğrusal hareketli makine parçalarında sürekli hareket için uygundur.

DC Industrie projesinde ortaklar, tahrikleri kontrol etmek için hangi kablolara ihtiyaç duydukları konusunda farklı dileklerini dile getirmişlerdir. Karmaşıklığı mümkün olduğu kadar düşük tutmak için tüm fonksiyonların hibrit bir kabloda bir araya getirilebileceği kabul edilmiştir: güç iletimi için üç iletken, dört çift iletkenli bir Cat.6A veri kablosu, Güvenli Tork Kapatma (acil durum kapatma) için iki iletken ve 24 voltluk besleme için iki iletken. LAPP şimdi böyle bir kablo geliştirmiş ve konsorsiyumun kullanımına sunmaktadır. Bir şirket belirli işlevler gerektirmiyorsa ilgili iletkenleri kullanmaz ya da ilişiklerini keser.

LAPP Holding AG’de Teknoloji ve Yenilikten sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Georg Stawowy, “LAPP, endüstriyel uygulamalara yönelik düşük voltajlı DC şebekeleri için kablo geliştirmede öncüdür.” diyerek bunu açıklar. “LAPP müşterileri, LAPP’in diğer tüm ürünleri ile aynı yüksek kalite standartlarını karşılayan DC kablolarımıza güvenebilirler.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ