09.12.2023 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

Dev Proje ‘Lusail City / Qatar’ da ÖREN KABLO Ürünleri Tercih Edildi

Dünyanın en zengin halkına sahip olan, Katar Devleti önemli altyapı çalışmalarının yanı sıra, projeleri ile de gelişme göstermeye devam ediyor. 45 milyon dolarlık dev proje Lusail City / Qatar da kullanılan zayıf akım kablolarının markası ÖREN Kablo oldu. Lusail City projesinde Yangın Alarm Kabloları, Haberleşme Kabloları, Yangına Dayanıklı Kablolar, Koaksiyel Kablolar, Data Kabloları ve Sinyal-Kontrol Kabloları kullanıldı.

Lusail City projesi 38 km² ‘lik bir alana sahip projedir. İçerisinde 4 farklı ada, 19 adet çok amaçlı konut, ortak kullanım alanları, eğlence ve ticaret alanları bulunmakta. Ayrıca spor alanları, rezidanslar, ticari amaçlı kuleler, caddeler ve kamuya açık marinalar bulunmakta. Projede 2 adet golf sahası ve tema parkı da yer almakta. Gelecekte bu şehirde 200.000 kişinin ve 170.000 çalışanın barınacağı 80.000’in üzerinde ziyaretçi sayısıyla birlikte Lusial City’ de yaklaşık 450.000 kişinin var olacağı öngörülüyor.

Ayrıca kentte farklı boyutlarda ofis binaları, çeşitli yıldız derecelerine sahip 22 adet otel ve çok sayıda yerleşim yeri bulunmakta. Bu yapıda bir proje Katar’ı yatırım cazibesi merkezi haline getirmekte. Gerek hacmi, gerek mimarisi, gerekse de teknolojisi açısından fark yaratan bir proje de ÖREN Kablo ürünlerinin tercih edilmiş olması ÖREN Kablo’ yu bir adım öne taşıyor.

ÖREN Kablo markalı kullanılan kablolar yangın anında alevi geciktiren ve yangın anında zehirli ve aşındırıcı gazlar yaymayan özelliğe sahip. Geçmişte meydana gelen büyük ve ölümlü yangınların genişlemesine kabloların neden olduğu bir gerçek. Ölümlerin büyük çoğunluğunun da yangın anında ortaya çıkan zehirli gazlar olduğu kanıtlandı. İnsan yoğunluğunun fazla olduğu bu gibi projelerde bilinçli tercihler yapılması bu nedenle çok önemli.

Prestiji yüksek projelerde kullanılan kablolarda hem çevre sağlığına hem de insan sağlığına duyarlı olması zorunludur. Bu özelliğiyle Katar’ da yer alan projelere adını yazdıran ÖREN Kablo, ilk önce Qatar Civil Defence’dan sertifikaları alarak projelerden onayı aldı. Yeni yaşam merkezlerinde çevre ve insan dostu ürünlerin kullanımına müsaade eden Qatar Civil Defence birimi bu konuda sadece onayı olan markalara izin vermektedir. ÖREN Kablo, Qatar Civil Defence biriminden bu onayı alarak bu alanda da öncü firmalardan biri olmuştur.

Neden ÖREN Kablo?

1979 yılında İstanbul’da kurulan ÖREN Kablo, İstanbul Silivri’de bulunan üretim tesisin de sürekli devam eden yatırımları ile 9.000 m2′ kapalı alan’ da üretimini gerçekleştiriyor. Yeniliğe ve gelişime açık uzman bir kadro ile çalışmaya özellikle önem veren firmanın İstanbul’daki Perpa Ticaret Merkezinde Yurtiçi Satış Merkezi, Ankara, Adana ve İzmir’de satış noktaları bulunuyor.

Üretiminin % 60 lık kısmını iç piyasa olmak üzere % 40 lık kısmını Avrupa ülkelerine ihraç eden ÖREN Kablo’ nun ihracat yaptığı ülkeler ALMANYA, ANGOLA, AZERBAYCAN B.A.E. ,BELÇİKA, BULGARİSTAN, CONGO, DANİ-MARKA, ETİYOPYA ,FRANSA, GABON, IRAK, İNGİLTERE İRAN, İSPANYA, İSRAİL, İSVEÇ, İSVİÇRE, İTALYA, KAMERUN, KATAR, KAZAKİSTAN, KKTC, MAKEDONYA MALTA ,MISIR, NORVEÇ, PAKISTAN, PARAGUAY, POLONYA, SIRBİSTAN, SİNGAPUR, SLOVAKYA, ŞİLİ TUNUS, ÜRDÜN Türkiye’ nin ilk koaksiyel kablo üreticisi olma ünvanına sahip olan ÖREN kablo’ nun Ürün gruplarından bazıları; Kontrol Kabloları, Yangına Dayanıklı Kablolar, Koaksiyel Kablolar, CCTV-Bileşik Kablolar, Enerji Kabloları, Dahili Telefon ve Yangın Alarm Kabloları, BUS Kablolar, Veri İletişim Kabloları..

Kendi konusun da dünyadaki talep ve gelişmeleri de yakından takip eden ÖREN KABLO; yangına dayanıklı kablolarda da özellikle yurt dışında önemli bir pazara sahiptir. Yangın kabloların da Alman VDE, Tüv Rheinland , diğer ürün grupların da TSE ve TSEK sertifikaları mevcuttur.

ÖREN Kablo mevcut ürün gamının yanı sıra Data Kablolarında sektörün yüksek frekansta çalışabilen kablolara olan ihtiyacını karşılamak için 2017 yılında yüksek frekansta çalışan Data kablolarını da sektöre sunmayı planlıyor. Mevcut üretim parkurunda 500MHz’e kadar çalışabilen Cat6A tipi ürünler üretebiliyorken, 2017’nin Nisan ayı itibariyle 600MHz seviyesinde Cat7 kablolar ve yılın üçüncü çeyreği itibariyle 1.2 GHz frekans seviyesin de çalışan Cat7a tipi ürünleri sektörle buluşturmuş olacak.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?