21.05.2024 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

Colorex Konsantre Boya ve Plastik Sanayii Genel Müdürü Murat Doğan: COLOREX Firması olarak 2016 yılın da başlattığımız sektörel bazda yatırımı, planlı ve programlı olarak değerli devlet rakiplerimiz ile de değerlendirme yaparak, 2023 yılında Türkiye ve Avrupa’nın öncü firması haline getirmektir.

Tabiki tecrübe para ile satın alınamayacak kadar değerli bir şeydir. Sektördeki rakiplerimiz, her zaman için bu bakımdan bizden avantajlı olacaktır. Şunu da unutmamak lazım ki sektördeki rakiplerimiz COLOREX’in bitmek bilmeyen enerji, bilgi ve birikiminin tamamını bu sektörde harcayacak olması olduğunu belirten Murat Doğan; COLOREX’in oluşum ve gelişim sürecini bizlerle paylaştı.

Öncelikle özgeçmişinizi dinleyebilir miyiz, aktarır mısınız?

1978 yılında Elazığ’da 4 çocuklu bir ailenin tek erkek çocuğu olarak dünyaya geldim. İlk, orta ve lise eğitimimi Malatya’da tamamladım. Lise bitiminde İstanbul, Rusya ve Hollanda’da inşaat sektöründe faaliyet gösterdim ,2000 yılındaki krize kadar İstanbul’da çalışmakta idim.2000 yılındaki mali kriz Türkiye’de birçok insanın hayatını etkilediği gibi benimde hayatımın dönüm noktası oldu.10 Günlüğüne ziyaret için geldiğim Bursa’da 17 yıl oldu, Onur Erk ve Yiğit Han isminde iki erkek çocuk babasıyım.

Bir genç olarak iş hayatına nasıl başladığınızı ve neden atıldığınızı anlatır mısınız?

İnşaat işinde şunu fark ettim ki herkes kaliteli bir iş veya kaliteli işçilik yapmıyor, Diğer yandan da gördüm ki insanlar kalite ürünün veya işçiliğin fiyat pazarlığını da yapmıyor, araştırmasını da. Türkiye’de birçok insanda şu algı mevcut kaliteli bir firma ile anlaşalım, işim güzel olsun bende diğer işlerime zaman ayırayım. İnşaat sektöründe edindiğim bu bilgi, beceri ve tecrübeyi masterbatch sektörüne uyguladım. Bunun olumlu sonuçlarını şu an keyif alarak izlemekteyim.

Kurduğunuz veya başına geçtiğiniz işletmenin tarihçesini kısaca anlatır mısınız?

05.11.2006 Murat Doğan isminde şahıs firması olarak homofis kurulan firmamız. İnşaat sektöründe faaliyet göstermekte idi,2007 yılında Türkiye’de masterbatch sektöründeki arz, talep farkını fark etmemiz ile birlikte, Masterbatch Sektörüne girme kararı aldık. Eşim sedef Hnm ile girdiğimiz bu yolda 2009 yılı itibari ile inşaat sektöründe çekilme kararı aldık ve inşaat işini bıraktık. Masterbatch sektöründeki başarılı girişimimiz koğukçınar mahallesinde ufak bir üretim atölyesinden şu an bulunduğumuz Türkiye’nin ilk organize sanayi bölgelerinden, birisinin içerisinde üretim yapmanın onuru ve gururunu yaşamaktayız.

Bir genç olarak, aynı sektörde faaliyet gösteren yaşça sizden daha büyük rakiplerinize oranla, sektörünüze kattığınız farklı bir bakış açısı var mıdır?

Sektöre farklılık olarak çok genç ve cesur yürekli sert bir giriş yaptık. Tabi bu girişimin avantajları ve dezavantajları olmadı değil, Ama daha sonra firma sahipleri ile çeşitli toplantılarda, fuarlarda karşılıklı tanışmanın etkisi ile sektörde firma sahiplerinin, karşılıklı oturup sohbet edebilme bakış açısını, sektöre kazandırdığımı düşünüyorum.

Yine sizden yaşça daha büyük rakiplerinize oranla iş hayatında avantaj ve dezavantajlarınız nelerdir sizce?

Tabiki tecrübe para ile satın alınamayacak kadar değerli bir şeydir. Sektördeki büyüklerimiz her zaman için bu bakımdan, bizden avantajlı olacaktır, ama şunu da unutmamak lazım ki Sektördeki büyüklerimizin COLOREX ‘in bitmek bilmeyen enerji, bilgi ve birikiminin tamamını bu sektörde harcayacak olmasıdır.

İş hayatında gençlerin birlikteliğini, dayanışmasını yeterli buluyor musunuz? İş kümelenmeleri ve STK çatısı altında bir araya gelme oranı nasıl sizce?

İş hayatında özellikle gençlerin dayanışma ve birlikteliklerden çok uzak olduklarını düşünüyorum. Burada birazda sitemde bulunmak gerekir ise sektörel olsun veya firma bazlı olsun değerli büyüklerimizin sürekli gençlerin önünü açması, destekleyerek onlara da bir şans verilmesi durumunda geçmişteki başarı ve kaliteden daha iyilerinin elde edilebileceğini görebileceklerdir.

Birinci kuşaksanız, şirketinizi devredeceğiniz ikinci kuşak ile ilgili görüşleriniz nelerdir? Sizin yerinizi almak için gerekli donanıma sahipler mi?

Bir taraftan birinci kuşak olmanın tabiki onurunu ve gururunu yaşamaktayız. İkinci kuşağın bizden iyi olacağına gönülden inanıyor ve güveniyoruz. Çünkü onları çocukluktan itibaren ticaretin bütün yönlerini aşılayarak, anlatarak tek tek göstererek yetiştiriyoruz.

Yaptığınız iş, bulunduğunuz sektör, hayal ettiğiniz iş kolu mudur?

Yapmakta olduğumuz işten gurur duyuyoruz tabiki. Sonuçta renkli bir hayatımız var. Ya renkler olmasa idi, hayat nasıl görünürdü.

Ağırlıklı olarak hangi sektörde faaliyet gösteriyorsunuz?

Türkiye’nin en güzide şehirlerinden birisi olan Bursa’da üretim yapıp ‘ta otomotivden uzak durmak mümkün değil tabiki. Öncelikli faaliyet alanımız otomotiv, enjeksiyon, kablo ve ambalaj olmak üzere plastik ile ilgili bütün sektörlerde varlık göstermekteyiz.

Önümüzdeki dönem firma olarak hedefleriniz nelerdir? Yeni yatırımlar planlıyor musunuz?

Önümüzdeki yıllar için firma hedefimiz, sürekli büyüyen ülkemizin, masterbatch konsantre boya ve plastik katkılar ile ilgili bütün ihtiyaçlarını Bursa’daki mevcut firmamızda, COLOREX olarak tamamını üreterek yurt dışına bağımlılığı ortadan kaldırıp. Avrupa’nın ana tedarikçisi konumuna gelmektir.

Sizce iş adamı portföyü nasıl olmalıdır? İş adamı kişisel toplam değerlerini nasıl oluşturmalıdır?

Cesur Yürekli Gençler ‘in bir üyesi olarak şunu söylemeliyim ki, GESİAD, BURPAS, PLASFED ve CEYGENÇ gibi topluma mal olmuş ve olacak oluşum ve müteşebbislerde olmaktan onur duyuyorum, her geçen gün arkadaşlarımın da bu oluşumlarda bulunması için elimden geleni yapacağım.

Bir işadamı olarak, Türkiye’nin 2023 yılı vizyonu ile ilgili görüşleriniz nelerdir? Şirketinizi 2017 ve 2023 yıllarında nerede görmeyi planlıyorsunuz?

COLOREX Firması olarak 2016 yılın da başlattığımız sektörel bazda yatırımı, planlı ve programlı olarak değerli devlet büyüklerimiz ile de değerlendirme yaparak, 2023 yılında Türkiye ve Avrupa’nın öncü firması haline getirmektir.

Sizce, Türk iş adamlarının dünya çapında rekabetçiliği nasıl daha fazla artırılabilir?

Türk işadamlarının Dünya’da zaten mevcut ‘ta olan, geçmişten gelen dürüstlük, doğruluk, bilgi ve birikiminin yanına KALİTEYİ’ de ön plana çıkartarak çok rahatlıkla global firma olarak rekabet edebilme ve girişimci ruhunu empoze etmelidir.

İşadamı ve sanayici olarak hükümetten beklentileriniz nelerdir?

Bir genç girişimci olarak hükümetimizden ve devletimizden öncelikli beklentilerimiz, arasında sahte firmaların ve dolandırma amaçlı kurulan firmaların öncelikli olarak tespit edilmesi ve ayıklanması olacaktır.

Bursa ekonomisini 2023 yılında nerede görüyorsunuz?

Bursa 2023 yılına kadar gerek deniz, gerek havayolu, gerek büyük bir hız ile devam eden otoban ve hızlı tren projeleri ile Türkiye’de İstanbul’dan sonra 2.büyük il olma yolunda hızla ilerlemektedir.

Son olarak neler ilave etmek istersiniz.

İlgi ve desteğiniz için teşekkür ederiz.
Saygı ile…

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ