21.05.2024 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

Begüm Sevinç / Erse Kablo Pazarlama Müdürü; Erse Kablo Pazarlama İletişim Yönetimiyle Geleceği Odaklıyor

Begüm Sevinç / Erse Kablo Pazarlama Müdürü; Erse Kablo Pazarlama İletişim Yönetimiyle Geleceği Odaklıyor

Müşteri ilişkilerinden, kurumsal iletişim ve pazarlama çalışmalarına kadar uzanan bir iş deneyiminiz var. Erse Kablo’daki iş serüveninizden bahseder misiniz?

Öncelikle sizlerin aracılığıyla Erse Kablo’nun pazarlama iletişim perspektifini değerlendirmek üzere sektörle buluşmaktan mutluluk duyduğumuzu belirtmek isterim. 2015 yılının son çeyreğinde başlayan bu uzun soluklu maratonda, kurumsal iletişim yönetiminden Pazarlama Müdürlüğü’ne ilerleyen bir süreçten bahsedebiliriz. Erse Kablo’nun sektördeki üretim, satış deneyimleri ve kurumsal alt yapısıyla; elektrik & elektronik sektöründe kazandığım deneyimleri ve eğitimlerimi birleştirerek Yönetimimizle beraber sürekliliği sağlamayı hedefleyerek, gelecek odaklı bakış açısına sahip olmamız pazarlama yönetimini daha güçlendirmemizi sağladı.

Erse Kablo Pazarlama Müdürü olarak, pazarlama iletişimi hedefli proje yönetimlerimizin başında iç motivasyonu sürekli dinamik tutmak geliyor. Pazarlamaya ait projelerimizde ve iletişim faaliyetlerimizde takım çalışması merkezimizde yer alıyor. Takım çalışmalarımızı ve proje yönetimlerimiz de sürekli gelişimi desteklememiz Erse Kablo için kilit pointleri oluşturmamızı sağlıyor. Erse Kablo’nun pazarlama iletişim hedeflerinde ilk sırada, gelecek odaklılık ve sektördeki vizyonumuz için yurtiçinde ve global pazarlarda etkin bir oyuncu olmak yer alıyor. Çünkü bu piyasa dinamik olması sebebiyle, sürekli gelişen, kendini geliştiren ve dönüşüme açık bir sektör. Bu yüzden her zaman kendinizi geliştirmek ve firmanızın da bu gelişime ayak uydurmasını sağlamak için dönüşümü destekleyen vizyoner liderlerinden biri olmak zorundasınız.

Pazarlama iletişim yönetiminde dikkat edilmesi gereken önemli başlıklar sizce nelerdir? Erse Kablo’da bunları nasıl yönetiyorsunuz?

Öncelikli olarak marka iletişiminin doğru belirlenmesi gerekli, pazarlamanın doğru iletişim yönetimi için bütün kurgu ve strateji bu iletişim üzerinden planlanmalıdır. Bu planın uygulanabilmesi için de pazarlama iletişim kanallarından verdiğiniz her mesajın hedef kitlenize doğru algı yönetimiyle geçişi sağlanmalıdır.

Marka iletişim yönetiminde ve pazarlama faaliyetlerinde sektörde fark yaratmayı hedefleyerek ilerleyen Erse Kablo, 2021 yılı için pazarlamaya dair hedeflerini ve pazarlama dünyasındaki dönüşüm hakkında değerli yorumlarını Pazarlama Müdürü Begüm Sevinç bizimle paylaştı.

Pazarlama iletişim yönetim stratejileriniz, müşteriye verilecek mesajınızdan fiyat politikanıza kadar birbiriyle bağlantılı olmalıdır. İçinde bulunulan sektörün dinamiklerinin iyi bilinmesi ve algılanması, firma stratejilerinizi oluşturacak verilerin güvenilir ve anlamlı olması gereklidir. Pazarın, ürünlerin, müşterilerin, rakiplerin ve hedef müşteri kitlesinin yakın markaja alınması, markanın yönetim stratejisi modelinin en verimli biçimde oluşmasını sağlar. Müşterilerinizle olan iletişimi net ve sağlam şekilde oluşturulmalısınız. Erse Kablo olarak, yurtiçi ve ihracat kanallarımız için hedeflediğimiz pazarlarda doğru konumlandırma yapmak için pazarlama iletişim hedeflerimizi satış stratejilerimize göre belirliyoruz. Her yıl değişen dinamikler olması Pazarlama Departmanı olarak gündemi, rakiplerimizi yakından takip etmemizi ve en önemlisi müşterilerimizin beklentilerini istatistiksel verilere dayalı olarak çözümlememizi gerektiriyor. Yıl sonunda müşteri memnuniyet anketlerimizin sonuçları ve bölge satış yöneticilerimizden gelen raporlamalar bize yol haritası oluşturuyor. Böylece hangi dönem hangi aksiyonları almamız gerektiğini belirliyor, yolumuzu bu stratejilerimize göre çiziyoruz. Mercek altına aldığımız konuların başında; ürün kalitemiz, müşteri ilişkileri yönetimimiz, fiyat politikası değerlendirmeleri, sevkiyat hızımız, hizmet ve ambalaj kalitemiz, marka bilinirliğimiz geliyor. Son 3 yılın müşteri memnuniyet anket değerlendirmelerinde pazarlama iletişim faaliyetlerimizin oranlarını incelediğimizde, her yıl artan bir ivme kazandığını söyleyebiliriz.

“Pazarlamaya ait projelerimizde ve iletişim faaliyetlerimizde takım çalışması merkezimizde yer alıyor. Takım çalışmalarımızı ve proje yönetimlerimiz de sürekli gelişimi desteklememiz kilit pointleri oluşturmamızı sağlıyor. Erse Kablo’nun pazarlama iletişim hedeflerinde ilk sırada, gelecek odaklılık ve sektördeki vizyonumuz için yurtiçinde ve global pazarlarda etkin bir oyuncu olmak yer alıyor.”

B2B pazarlama diğer pazarlama stratejilerine göre daha spesifik bir içeriğe sahip olduğunu pandemi döneminde daha fazla gözlemledik. Erse Kablo olarak B2B pazarlama hakkındaki görüşleriniz ve aldığınız aksiyonlardan bahseder misiniz?

Pandemi dönemi, B2B iş modeline sahip firmaların hızla dijitalleşmesine neden oldu. Satış yöneticileri artan bir oranda video bağlantıları ile ürün tanıtımı yapıyor, teknik departmanlar teknik seminerleriyle ön plana çıkıyor, firmaların app uygulamaları karşımıza çıkıyor. Pandemi sonrasında şunu net olarak söyleyebiliriz ki, B2B müşterilerin satın alma yolculuğunun en önemli durağı firmaların web siteleri oldu. Pazarlama perspektifinde B2B firmalarının web siteleri üzerinden yaptıkları her güncelleme çok önemli bir boyuta ulaştı. Bu dönüşüme uyum sağlamak için bütün B2B firmalarının web sitelerini pazarlama faaliyetlerinin merkezi olarak konumlandırmaları, bütün pazarlama ve satış süreçlerini buna göre yapılandırmaları gerekiyor.

Biz de Erse Kablo Pazarlama Departmanı olarak, bu yıl SEO (Search Engine Optimization / Arama Motoru Optimizasyonu) , e-mail ve video pazarlamaya yatırım yaparak, içerik pazarlama yönetimiyle müşterilerimize doğrudan kolaylıkla ulaşabileceğimiz bu araçları kullanmayı merkezimize aldık. SEO ve e-mail pazarlamayı geri dönüşüm oranı yüksek, uzun dönemli getirileri olan iki pazarlama aracı olarak görebilirsiniz. B2B pazarlamada tüketicinin mailleri okuma ve geri dönüş oranı yüksektir. Bu noktada önemli olan doğru segmentasyon yaparak doğru alıcıya doğru maili, doğru kanallardan gönderebilmek. Aynı şekilde video pazarlama yapılan araştırmalarda diğer pazarlama türlerine göre %80 daha etkilidir. Potansiyel müşteri personalarınız için bu araçlardan faydalanmak B2B pazarlama iletişim faaliyetlerinin olmazsa olmazıdır.

Geçen sene aktifleştirdiğimiz Bayi Portalımız da zayıf akım kablo sektörü için bayilerimizle aramızda inovasyona dayalı bir köprü oluşturmamızı, e-dönüşüm çağına uygun bir B2B etkileşim yaratmamızı da sağladı. İş gücü kazancına önemli bir katma değer sunmayı hedeflediğimiz Bayi Portalımız, 7/24 sipariş ve ödeme kolaylığı sağlayarak, istenilen stok, ürünlerin takibinin gerçekleştiği bir platform olma özelliğine sahip. Portalımız için müşterilerimizden gelen beklentileri değerlendirerek, portalımızın gelişimini sağlayarak, ileri dönemde müşterilerimizle aramızda e-business kökenli bir etkileşim yaratmayı hedefliyoruz.

Pazarlama perspektifimizde, bu alanda hedefimiz persona pazarlamayı yönetmek. Satış faaliyetlerimizde ve ürün geliştirme çalışmalarımızda çekmeye çalıştığımız ideal müşteriye uygun stratejiler geliştirebilmemize olanak tanımak. Örnek verecek olursak, veri tabanınızdaki herkese aynı pazarlama emailini göndermek yerine, alıcı personalara göre segmentlere ayırabilir ve mesajlarınızı bu farklı müşteri tiplerine göre özelleştirebilirsiniz. Bu da satış dönüşümünüzü artıracak ve kârlılığınızı yükseltecektir.

Erse Kablo’daki pazarlama iletişim yönetimi için yapılan ürün tanıtım faaliyetlerinizden bahseder misiniz?

Marka ve ürün bilinirliğini artırmak için pazarlamada farklı kanallar üzerine yoğunlaşmak gerekiyor. Erse Kablo olarak, geleneksel PR çalışmalarımız, güncel basın bültenlerimiz, sektörün önde gelen yayıncılarıyla olan iletişimimiz bizim için önemli ve çok değerli. Her yıl yurtiçi satış ve ihracat satış hedeflerinden yola çıkarak ürün tanıtım materyallerini belirliyor ve buna göre pazarlama iletişimi uygulamalarımızı dönemsel olarak yönetiyoruz.

2017 yılında bayilerimiz ve müşterilerimiz için dağıtımına başladığımız özel tasarım kablo tanıtım stantlarımızın yurtiçinde ve yurtdışında beğenilmesi ürün tanıtımında marka imajımızı sağlamlaştırmamızı sağladı. Her yıl dönemsel olarak yurtiçinde dağıtımını gerçekleştirdiğimiz fiyat listelerimizin bayi ve müşterilerimize ulaştırmamız, Pazarlama Departmanı’nın satışı destekleyici önemli unsurlarından. Yıl içinde dağıtımı yapılan promosyonlarımızı her yıl farklılık göstererek, kaliteyi odak noktamıza alarak belirliyoruz. İş ortaklarımızın ihtiyaç ve beklentilerini göz önünde bulundurarak promosyon seçimlerimizi yapmaya özen gösteriyoruz. Reklam tasarımlarımızı müşterilerimizin satış yaptığı ürün kategorilerimize göre ayırarak uyguluyoruz. Bu da satış kanallarımız için doğru reklamla doğru pazarlama yönetiminin gerçekleşmesini desteklememizi sağlıyor.

Bu faaliyetlerimizle beraber sosyal medyanın iletişim gücünü kullanmamız da bizim için oldukça önemli. Bu süreçte süreklilik sağlayarak sosyal medyada yerimizi sağlamlaştırdık. Yer aldığınız sosyal medya platformlarınız doğrudan sektörünüzdeki ilgili kitleye ulaşmanızı sağlıyor. Burada önemli olan istatistikleri takip ederek etkileşim oranlarınızı takip etmeniz, bölgesel ölçümlerinizi takip ederek daha geniş hedef kitlelere ya da bölgesel hedef kitlelerinize ulaşmanız. Çok farklı kullanıcı kitlelerinin bu mecralarda yer alması ve bu platformların reklam seçenekleri sayesinde markanızın geniş kitlelere tanıtımını da yapabiliyorsunuz. Erse olarak, sosyal mecralar üzerinde içerik çalışmaları yaparak takipçilerimizle interaktif olarak iletişime geçmemiz marka ve ürün bilinirliğimizi artırmamızı sağlıyor. Ürünlerinizin kullanım alanlarını gösteren, teknik özelliklerini anlatan, kullanıcı deneyimini artırabilecek ipuçları veren bloğumuzu da yayına alarak, sektörümüze yeni bir soluk daha getireceğiz.

Sektörde pazarlama stratejilerinin temel kavramlarının nasıl değişeceği konusunda görüşleriniz nasıldır? Erse Kablo’nun bu yıl için pazarlama amaç, hedef ve stratejileri nelerdir?

B2B pazarlama uygulamalarındaki pratikler değişiyor. Ürünün müşteriye sunuluş şekli farklılık göstermeye başladı. Müşteriler kaliteli ürün yanında, hizmette kaliteyi de arıyor. Kaliteli hizmetiniz sizi rakiplerinizden bir adım öteye taşıyor. 20. yüzyılda rakipler daha farklıyken, daha sınırlı sayıdayken; 21. yüzyılda rakipleriniz de farklılaşıyor ve artıyor. Erse’nin Pazarlama Müdürü olarak sektörümüzde Erse için diversity (farklılık) yaratmak, Erse’nin farkedilir bir marka algısı yaratılmasını desteklemek en önemli misyonlarımız arasında. Marka ile müşteri arasında kesişen noktalar çerçevesinde oluşan bir serüven var. Erse Kablo olarak bu serüveni doğru mesajla, doğru tekliflerle, doğru iletişimle yönetirsek iş ortaklarımızla beraber başarı sağlayacağımıza inanıyoruz. Müşterinin motivasyonlarını iyi anlamamız, o motivasyonların üzerine şekillendirdiğimiz tüketim serüvenine iyi hâkim olmamız gerekiyor.

Biz pazarlamada tüm bu serüveni ne kadar daha iyi yönetmenin peşindeyiz. Bunu da içerik, hikaye, deneyim ve mesajla paketleyip müşterimizin satış kanallarına doğru bir şekilde girebilirsek Erse markası için doğru bir pazarlama yapmış oluyoruz. Bu yıl için LPCB ve VDE onaylı yangına dayanıklı kablolarımız için (Ervital, Ervital Fire Safe Cable, Ervital Fire Safe Gold Cable) Ortadoğu, Körfez, Kuzey Afrika ve Uzakdoğu pazarlarında markamızın kullanımının artırılmasına yönelik iş geliştirme ve pazarlama faaliyetlerimiz devam edecek.

Başta İngiltere, Almanya olmak üzere tüm Avrupa; Asya, Ortadoğu ve Körfez Bölgeleri’nde 50’den fazla ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. Bu noktada müşteri beklenti ve ihtiyaçlarına uygun olarak kalitemizi uluslararası belgelerle destekliyoruz. Entegre Yönetim Sistemi’ni uyguluyoruz ve bu çerçevede oluşturulan ISO 9001, ISO 14001, ISO 45001, ISO 10002 yönetim sistemlerimizi belgelendirmiş durumdayız. Ulusal ve uluslararası standartlar kapsamında “TSE, VDE, MPA, LPCB, REACH, RoHS, CE (LVD, CPR)” normlarında sertifikalara sahibiz. Uzun soluklu işbirliğine ve stratejik ortaklıklara dayanan bir müşteri ağımız var. Son dönemde gerçekleştirdiğimiz aktivitelerin bir neticesi olarak yurtdışı pazarlarında güvenilir ve tercih edilen bir marka olmak yönünde güçlü adımlar atıyoruz. Bu durumun genel olarak, fason üretim yapmayı tercih eden sektör açısından önemli olduğu düşüncesindeyim. Geçtiğimiz yıl TET (Elektrik ve Elektronik İhracatçıları Birliği) sıralamasında 40. sırada yer aldık ve kendi segmentimizdeki liderliğimizi sürdürdük.
Özellikle son beş yılda İhracat ciromuzu iki katın üzerine çıkartırken, şirketimiz içerisindeki payı ise %60 ın üzerine çıktı. Bu yöndeki ivmeyi artırarak sürdürmek vizyonuna sahip olduğumuzdan;

Üst yönetimimiz bu yıl hedeflerinde “global marka olmak” amacını birinci sıraya koymuştur. Yurtiçinde Anadolu’da yapılandırılacak yeni Bayilerimiz, perakende grubundaki müşterilerimiz için ve bölgelerdeki potansiyel firmalarla olan iletişimimizi, tanıtım faaliyetlerimizi ziyaretlerimizle ve promosyon, pano gönderimlerimizle desteklemeye devam ediyoruz. Online ve offline teknik seminerler düzenleyerek CPR konusunda proje firmalarına ve mühendislerimize eğitimler organize etmeyi planlıyoruz. Sosyal medya platformlarımızda etkinliğimiz her geçen gün artıyor, bu artışı desteklemek için interaktif pazarlama iletişimi için güncel stratejiler geliştirip projeler üretip uygulayacağız.

Erse Kablo 2018 yılında Ar-Ge Merkezi unvanını aldı. Teknik faaliyetlerinizi pazarlama yönetiminize nasıl yansıtıyorsunuz?

B2B iş modeli pazarlamasında, müşteriler sadece fiyat politikasına odaklanmaz, teknik ekip desteği ve teknik dokümanların güncelliğinin sağlanması önemli boyuttadır. Bu nedenle pazarlama ve satışla beraber teknik bir ekip kurarak müşterilerinize çözüm ortağı olduğunuzu gösterebilirsiniz. Erse Kablo olarak, müşterilerimizle kurduğumuz iletişim yönetiminde Ar-Ge Müdürümüz ve Kalite Kontrol Müdürümüzle beraber müşterilerimizin ziyaretlerinde ve online müşteri toplantılarımızda teknik iletişim yönetimini sağlamaya özen gösteriyoruz. Ar-Ge Müdürümüz teknik üniversitelerde ve elektrik mühendisleri odalarında düzenlenen seminerlerde kablo eğitimleri veriyor; böylece Erse Kablo olarak müşterilerimize gelişimlerine katkı sağlayan yenilikçi bir çözüm ortağı olduğumuzun altını çiziyoruz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ