23.02.2024 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

Bayegan’ın sempozyumunda polimerin Türkiye için stratejik önemi vurgulandı

Bayegan’ın düzenlediği bu çapta geniş kapsamlı yapılan, ilk Polimer Sempozyumu İstanbul Green Park Hotel & Convention Center’da sektörün önde gelen yerli yabancı büyük isimlerini bir araya getirdi.

Türkiye’nin çeşitli yerlerinden gelen 400’den fazla sanayicinin ve yurt dışından sektörün tanınmış CEO’ların ilgi ile takip ettiği toplantıda açılış konuşmasını Bayegan Yönetim Kurulu Başkanı Ercüment Bayegan yaparken, “Türkiye’de bu kapsamda ilk sempozyum olması nedeniyle toplantı ve sunumların sektörümüzün geleceği ile ilgili son derece belirleyici ve yönlendirici olacağını düşünüyoruz.” diyerek teknolojinin ileri gittiğini, aynı yerde kalmanın yanlış olduğunu ve birlikten “güç” doğacağını belirtti.

Polimerin özellikle Türkiye için çok önemli bir sektör olduğuna vurgu yapan Bayegan, “Dünyanın ikinci büyük ithalatçısıyız, bu bağlamda net bir şekilde dünyada bir katma değeriz. Otomotivden sonra en büyük ihracat şu anda plastik ürünlerinde. Bu güzel gidişatın artılarını görmek durumundayız. Yeni yatırımlarla ve katmadeğeri yüksek malzemelere doğru geçişle bunu daha net görebileceğimize inanıyorum. Yakın gelecekteki hedeflerimiz için var olan yapımızı daha da artırarak, Türkiye’nin yükselen ihracatı doğrultusunda tonajları artırarak arkadaşlarımızla bütün bu tedarik sürecini seri ve sorunsuz bir şekilde yapmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

Bayegan hakkında da bilgi veren Ercüment Bayegan, finans ve lojistik sahalarında 5 -10 yıllık planlar yapıldığına değinirken Bayegan’ın sadece polimerde değil, polimer hammaddesi olan olefinlerde de dünyada yer sahibi olduğunu belirtti.

“Ham madde fiyatları ne olacak ? “Bu arada , sempozyumda ilk defa “akıllı telefon anketi” uygulaması gerçekleşti. Petrol fiyatlarıyla ilgili bir sorunun yanıtı sırasında Ercümet Bayegan; “Ham petrolün bu sene sonuna kadar ulaşılabileceği son fiyat 60 dolar olur ” değerlendirmesinde bulundu.

Panelde konuşan PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu; “ petrokimya ve plastikte fırsatlar ülkesi Türkiye” , İKMİB Başkanı Murat Akyüz ise Plastik sektörünün ihracat değerlendirmesi konularında ilgi çekici açıklamalarda bulundular. Sempozyum devamında, Suudi Arabistan‘ın en büyük özel petro kimya kuruluşu olan TASNEE’nin CEO’su Mutlaq Al Morished sözü alırken şirketinin, uçaktan gemiye, hatta nükleer denizaltı yapımına kadar kullanılan bir madde olan titanyum ve polimeri birçok ürünlerinde işlediklerini açıkladı.

Mısır’ın ünlü petrokimya şirketlerinden EPPC’nin Ticaret Direktörü Nabil Hamdy ve Mısır’ın önde gelen petrokimya kuruluşlarından OPC’nin CEO’su Dr. Tarek Zaghloul, dünyada değişen ticaret faktörlerinin polyolefin sektörüne etkilerini, üretici stratejilerini ve Türkiye pazarı ile ilgili öngörülerini, konuklarla paylaştılar. Ayrıca, soru ve cevapları Rüya Bayegan, ilginç örnekler vererek yanıtlarken, sektörde dikkat edilmesi gereken konular üzerinde özenle durdu.

Sempozyumun son gününde ise Bayegan Satış Direktörü Şah Karataş, sektörün çeşitli sorunları üzerinde örneklerle durarak ilgi uyandırdı. Daha sonra ise, Chemours’un Ülke Müdürü Özlem Karakaş “Chemours’un Türkiye Polimer Sektöründeki Yeri”, IHS Market Analisti Andrea Borruso “Güncel Gelişmeler ve Asya, Kuzey Amerika ve Rusya’daki Projelerin Türkiye’ye Etkisi”, Chemorbis’den İş Geliştirme Direktörü, Mirza Kadiç “Sektör değerlendirmesi ve Dış Riskler”, ARKAS Lojistikten Ulaştırma Hizmetleri Türkiye Müdürü Melik Soysal ve ARKAS Holding’den Acenta Grubu ve Grup Başkan Yardımcısı Cenk Değer “Lojistik Sektöründeki Gelişmeler ve Alternatif Çözüm Önerileri” hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu.

Sempozyum katılımcıları da memnuniyetlerini ifade ederken, böylesine faydalı bir sempozyumun tekrarını dilediler. Ercüment Bayegan “Sempozyuma katılan arkadaşlara teşekkür ediyorum, çağrımıza kulak verdiler. Bizi desteklediler. Bu desteğin yıllar boyu sürmesi ve birliğin artarak devam etmesini dilerim. Kısaca ihracatımızı arttırabiliyorsak, son kullanıcıya bir fayda yaratabiliyorsak ne mutlu bize “ şeklinde memnuniyetini beyan etti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?