23.02.2024 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

BASEC Sertifikasyonu İle İlgili Yanlış Bilinenler

BASEC Sertifikasyonu İle İlgili Yanlış Bilinenler

Bir kablo ürünleri üreticisi olarak, KEMA veya LPCB gibi bir çok şirketten , çeşitli ürün ve sistem belgelendirme hizmetlerine ulaşmanız mümkün, ancak bu makale, neden BASEC’in göz önünde bulundurmanız gereken bir marka olduğunu size göstermek ve bazı yanlış bilgilere cevap vermek için hazırlanmıştır.

BASEC sadece İngiltere’ye ihracat yapmak için mi gerekli?

Dünyanın dört bir yanındaki kablo üreticilerinin ürünlerini İngiltere pazarına ihraç etmek için BASEC ürün onayları istedikleri yaygın bir bilgidir. Ancak, İngiltere pazarına erişim, BASEC sertifikasyonu sahibi olmanın tek faydası değildir. Dünyanın birçok yerinde , kablonun hangi son kullanıcı pazarında değerlendileceği önemsenmeksizin, belirli bir ürün gereksinimi, kalite işareti olarak BASEC testi ve sertifikası istenmektedir.

Bağımsız ve onaylı bir sertifikalandırma kuruluşu olan BASEC, dünya çapında kablo endüstrisine hizmet vermektedir. BASEC tamamen İngiltere akreditasyonlarına sahiptir ve adı kalite ve güvenlik ile birlikte anılır.

Entegre yönetim sistemleri

Kablo onaylı ürün onayına ek bir servis olarak BASEC’ten sistem onayları alınabilir. Bu, üreticilerin tam sertifikalandırma gereksinimlerini birçok farklı tedarikçiye gitmek yerine tek bir kurumdan kazanabilmeleri nedeniyle değerli bir avantajdır. BASEC, ISO 9001 ile kalite yönetim sistemleri, ISO 14001 ile çevre sistemleri ve ISO 45001 ile sağlık ve güvenlik sistemleri için sistem onayları sunar. Ürün sertifikasyon gereksinimlerinin yanı sıra, BASEC’in kendi denetim programı olan PCR sistem onayı hizmetini de sunar.

BASEC, kablo endüstrisinde 45 yılı aşkın bir deneyime sahip olduğundan, sistemlerinizi en yüksek kalite seviyelerinde denetleyebilen, doğrulayabilen ve yalnızca standart gereklilikleri karşılamayan, aynı zamanda en iyi uygulamaları göz önünde bulunduran ve uygulayan lider bir kurum olarak kabul edilmektedir. Üreticiler mevcut yönetim sistemleri onaylarını BASEC’e devredebilir, bu da sistem denetimlerinin ayrı ayrı yapılmak yerine tek seferde yapılması ve ürün onayı denetimi ile aynı anda yapılması avantajını doğurur ve zamandan ve paradan tasaruf sağlar.

Kablo Ürün Sertifikası

BASEC ile, sertifika olarak da bilinen ürün onaylarının, sıkı prosedürler ve üç yıllık sağlam bir sertifikasyon programı ile verildiğini garanti edebilirsiniz. Sertifikasyon, yerel, belirtilen veya en son uluslararası standardı karşılamak için verilen tek bir başlangıç tipi testi değildir, operasyonlarınızın ve üretim süreçlerinin derinlemesine incelenmesini içerir.

Ürün sertifikasyonu aşağıdaki hizmetleri içerir:

1. Sürekli gözetim denetimleri

Ürün Belgelendirme Gereksiniminin (PCR) bir parçası olarak, BASEC, süreçleri ve üretim yöntemlerini değerlendirmek, incelemek ve eşleştirmek için kuruluşlar merkezindeki ve ilgili fabrikalarında dahil olmak üzere, uygulanan sistem için yılda birkaç kez denetim yapar. Bu denetimler, üç yıllık sertifikasyon programının bir parçası olarak her yıl bir çok kez yapılır. Bu denetimlerden bazıları önceden bildirilecek, diğerlerinin duyurulmayacağı, yani BASEC denetçisinin sürpriz bir denetim ziyareti yapacağı anlamına geliyor. Bu, BASEC’in kuruluşun sistemlerinin nasıl çalıştığını ve standartlara ve BASEC PCR’ye uygun olup olmadığını objektif olarak izlemesini sağlar. BASEC, planlanmış ve planlanmamış denetim senaryoları sırasında sistemlerin nasıl çalıştığını rapor edecek, küçük bir yorum ve hatta iyileştirme fırsatı sağlanabileceğini bildirecektir. Üreticiye, sistemlerinin kalitesini artırmak için uygulamalarını gözden geçirme ve revize etme şansı vermek, ardından kablo ürününün kalitesini arttırmayı hedefler.

2. Sürekli numune testi

BASEC kendi denetimi olan PCR için zorunlu bir gereklilik olarak, her ürün ailesi için yıl boyunca birçok numune toplanması ve test edilmesi şartı koymuştur. Ürünün düzenli olarak test edilmesi, BASEC’in ürün kalitesini sürekli olarak izlemesi ve doğrulaması kablo kalitesinin her zaman gereken seviyede ve güncellenmiş uluslararası standartlara göre korunmasını sağlar.

Düzenli denetimin en büyük yararı, sıkı bir sertifikalandırma programı aracılığıyla, kuruluşun fabrika operasyonları ve takip ettikleri süreçler ve üretim yöntemleri de dahil olmak üzere operasyonlarını ayrıntılı olarak inceleyebileceği anlamına gelir. Düzenli denetimler sonucunda elde edilen kablo numuneleri elektrik, mekanik, malzeme, kimyasal ve yangın performansını içerecek şekilde kapsamlı testler için BASEC laboratuvarına gönderilir. Numuneler yıl boyunca rastgele alındığından, herhangi bir başarısızlığın ilk bilgisi test sırasında toplanabilir. Genellikle bir uygulamadaki değişiklikler test sonuçlarında değişikliklere neden olabilir ve imalat veya malzeme ve bileşen tedarik zincirindeki herhangi bir değişiklik bir ürünün kalitesini ve uyumluluğunu etkileyebilir.

Hem düzenli denetim hem de numune testi sayesinde, BASEC’i farklılaştıran ve BASEC’i diğer sertifikalandırma kuruluşlarının üstünde lider bir sertifika sağlayıcı olarak yerleştiren ana faktörler ;

• Onaylanmış kablo ürünlerinin kalitesini korumalarına yardımcı olmak için üreticilere yardımcı olmak, ve
• Gerekli ürün güvenliği ve uygunluk kriterinin belirlenmesi

BASEC, BASEC ürünleri ve sistem onaylarını elde etmek için gereken en büyük değerin üretim sisteminizde ve ürününüzde en yüksek güvenlik seviyesini sağlamak olduğunu anlar ve sizi destekler.

BASEC, kabloları yalnızca İngiliz standartlarına göre mi belgelendiriyor?

BASEC, dünya çapındaki kablo endüstrisi için onaylanmış bağımsız bir sertifikalandırma kuruluşudur, bu nedenle yalnızca İngiliz standartlarına onay vermezler. BASEC, herhangi bir kabloyu İngiliz standartlarına göre ” BS ”, Avrupa standartları ” EN ‘ve’ ‘IEC’ ‘Uluslararası standartlarına göre test eder ve onaylar. BASEC, tüm kablo testlerini dünyanın herhangi bir yerinden birçok standarda uygun olarak ve sadece BS, EN veya IEC standartları ile sınırlı olmamak üzere kullanan çok modern, modern bir laboratuvar tesisine sahiptir. BASEC, dünya çapındaki üreticiler için bu Avrupa standartlarına göre ” EN ” ve Uluslararası standartlara ” IEC ” ek olarak İngiliz standartlarına ” BS ” göre birçok kablo onayladı – tüm ürün ve sistem onayları www.basec. rg.uk adresinden incelenebilir.

BASEC sadece alçak gerilim (LV) kablo testlerini mi belgelendirebiliyor?

BASEC, yalnızca alçak gerilim (LV) kabloların ürün onaylarını sağlamakla sınırlı değildir. Aynı zamanda orta (MV) ve yüksek voltajlı (HV) kabloları test edebilir ve sertifikalandırabilir.

Tanık testiyle veya Birleşik Krallık tesisinde birçok orta gerilim kablosunun testlerini gerçekleştirmiş ve belgelendirmiş olan BASEC, dünyadaki çeşitli kablo üreticileri için çeşitli voltaj, yapı ve tasarım standartlarından ürünlerle çalışma tecrübesine sahiptir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?