21.05.2024 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

Baerlocher’in Bisphenol A içermeyen, yönetmeliklere uygun stabilizatörleri ile ihracatını güvence altına al

Baerlocher’in Bisphenol A içermeyen, yönetmeliklere uygun stabilizatörleri ile ihracatını güvence altına al

PVC kablolar sıklıkla zorlayıcı çalışma koşullarına maruz kalmaktadırlar. Otomotiv endüstrisinde yüksek sıcaklıklarla karşı karşıya kalan PVC kablolar, yeraltı tesisatlarında ise her yönden değişen kuvvetler ile yüzleşmektedirler.

Bu tür zorlayıcı koşullar kablonun yaşlanmasını hızlandırmakta, gevrekleşme, çatlama ve son olarak da izolasyon ve kılıfın işlevini yerine getirememesine kadar uzanan sonuçlar doğurmaktadır. Kondüktörün bu tür zorlayıcı etmenlerle karşı karşıya kalması durumunda da kısa devre ve çok muhtemel yangın riski ortaya çıkmaktadır. Yaşlanma, oksidasyon ile ilintili bir süreç olup, stabilizasyon önlemlerinin bir parçası olan anti-oksidanlar yaşlanma sürecinin kontrolünden sorumludurlar.

Organik kimyasal bir madde olan Bisphenol A (BPA), polikarbonat ve epoxy rezin gibi polimerlerin üretiminde kullanılmaktadır. Ayrica PVC rezin içerisinde çok etkili bir antioksidan işlevi görürken, plastifiyan içerisinde ön-stabilizasyona katkı sağlamakta veya PVC stabilizatör formulasyonlarında da kullanılabilmektedir. BPA, PVC kompound işlenmesi sırasında gerekli olan termal stabiliteyi arttırmakta ve nihai kablo ürününün kullanım süresi boyunca ilave kimyasal stabilite sağlamaktadır. Avrupa Birliği’nde plastik katkıları içerisinde BPA kullanımı kısıtlandı Avrupa REACH mevzuatı gereğince, BPA SVHC (Yüksek Önem Arz Eden Madde) olarak sınıflandırılmıştır. Üreme/doğurganlık için toksik bir madde olup, insan sağlığına etki ederek, endokrini bozucu özelliklere sahiptir.

Tescil yetkilileri plastik katkı maddeleri içerisinde BPA kullanımını tekrar değerlendirmiş, sonuç olarak ECHA (Avrupa Kimyasallar Ajansı), BPA’nın PVC’nin işlenmesinde anti-oksidan olarak veya PVC’den üretilen ürünlerin üretiminde, endüstriyel ve profesyonel kullanımının kılavuz tescil yetkililerinin müşterek kimyasal güvenlik raporunun kapsamında olmayacağını deklare etmiştir.

Baerlocher, lider Ca-Zn bazlı kablo stabilizatör üreticisi olarak, uzun süre önce BPA içermeyen alternatif stabilizatörleri geliştirmiş ve PVC kablo pazarındaki değişim için piyasaya sunmuştur.

Öte yandan farklı anti-oksidanların çapraz reaksiyonundan kaynaklanan PVC kompoundda yaşanan istenmeyen renk bozulma problemleri, kompound reçetesinde bulunan tüm bileşenlerde kullanılmakta olan anti-oksidanların harmonizasyonu ile ortadan kalkmıştır.

Avrupa Birliği kablo endüstrisi nihayet BPA içermeyen çözümlere geçmiş durumdadır. Ürünlerini Avrupa Birliği Ülkelerine ihraç etme niyetinde olan kablo üreticileri de bu doğrultuda BPA içermeyen Ca-Zn bazlı stabilizatör kullandıklarını garanti etmek zorundadırlar.

Türkiye’de de aynı uygulama yürürlüğe girecek

Türkiye Kimyasal Kontrol Yönetmeliği, KKDIK (Kimyasalların kaydı, değerlendirilmesi, izni ve kısıtlanması) prensip olarak Avrupa Birliği REACH yönetmeliğini izlemektedir maddelerin 31.12.2023 tarihine kadar kayıt altına alınması gerekmektedir. Son dönemde Avrupa Birliği’nde gerçekleşen düzenleyici gelişmeler doğrultusunda, büyük olasılıkla Türkiye’de de BPA’nın kablo üretiminde katkı maddesi olarak kullanımı kısıtlanacaktır. Dolayısıyla Türk kablo pazarı da kuvvetle muhtemelen 2023 yılı sonuna kadar BPA içermeyen kablo kompound reçetelerine geçiş yapmak zorunda kalacaktır.

Doğru zamanda başlayacak onay süreçleri uygun alternatiflere geçişlerin stressiz ve kayıpsız olarak gerçekleşmesini sağlayacaktır. Baerlocher, BPA içeren formulasyonlarla aynı performansı sergileyen BPA içermeyen uygun ürünleri çok farklı kablo uygulamaları için Türkiye’de de PVC kablo üreticilerinin beğenisine sunmaktadır. Baerlocher Grup Şirketleri global plastik endüstrisinin öncü katkı maddeleri tedarikçisi ve birçok polimer dışı uygulama için de metal sabunları uzmanıdır. Baerlocher, PVC tüketicilerinin global iş ortağı olup, ileri teknoloji sürdürülebilir Kasiyum Çinko ve Kalsiyum Çinko Organik stabilizatör sistemlerini yerel olarak, küresel standartlardaki bir çok üretim tesisinden kullanıcı dostu yöntemlerle servis etmektedir.

Baerlocher Türkiye, 2012 yılında Baerlocher Grup Şirketlerinin yüzde yüz iştiraki olarak kurulmuş olup, büyüyen yerel PVC pazarını daha etkin şekilde desteklemeyi kendisine ilke edinmiştir. Akhisar’da bulunan tesis, övünmekte olduğu son teknoloji teknik uygulama laboratuvarı ile konusunda uzman çalışanlarına, müşterilerin kendine has gereksinimlerine cevap verebilecek, birinci sınıf PVC stabilizatör çözümleri oluşturma imkanı sunmaktadır. Üstün ürün performansını garanti altına almak ve uygun maliyetli ürün ile müşteriye katkı sağlayabilmek amacıyla da tüm hammaddeler laboratuvarda özenle kalite kontrol süreçlerine tabi tutulmaktadır.

www.baerlocher.com
Bert Schäkel, Teknik Ürün Müdürü / PVC Kablo Katkı Maddeleri
Baerlocher GmbH

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ