17.04.2024 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

Baerlocher PVC kablolarda termal stabilite

Baerlocher PVC kablolarda termal stabilite

Kablolardan, bazıları çok zorlayıcı da olabilen çeşitli nihai kullanım alanlarında faydalanılmaktadır. Kablo üreticilerinin öncelikleri müşterilerinin farklı spesifikasyonlarını karşılamaktır. Kablo üreticileri, kablonun kılıf veya izolasyon kısmının ekstürüzyonunda kullanılacak PVC kompaundlara odaklanarak, ürün gamlarının tümüne ya da en azından önemli bir kısmına hitap edecek tek bir kompoundu almayı veya üretmeyi tercih ederler.

İster kendi formülasyonlarını geliştiren kablo üreticileri, ister ise arzu edilen özelliklere ulaşmaya çalışan kompaundırlar için olsun, en önemli konulardan biri “termal stabilitedir”.

Congo Red stabilite değerleri değil aynı zamanda eşit renk mufafaza özellikleri de sağlamaktadırlar. Mathis testi, termal yaşlanma esnasında bir kompaundun renk tutma özelliklerini göstermektedir, fakat görsel izlenim her zaman Congo Red değerleri ile ilişkili olmamaktadır. En uygun Baerlocher stabilizatör çözümünün seçimi için müşteri kompaundunun her iki özelliği de dikkate alınmalıdır. Polimer dünyasında termal stabilite için çeşitli tanımlar bulunmaktadır. Rosato’nun Plastik Ansiklopedi ve Sözlüğünde bulunan en jenerik açıklamaya göre termal stabilite, ısı sebebiyle kablo özelliklerinde oluşan kalıcı değişikliklere gösterilen dirençtir.

Bu önemli özellikler nelerdir ve nasıl ölçülebilirler?

Çoğu durumda, PVC kablo normları, kopma anındaki uzama, kopma mukavemeti veya artan sıcaklıklarda havalandırmalı fırın içerisinde yapılan hızlı yaşlandırma sonrasındaki gevreklik gibi özelliklerin değişimindeki limitlerden yararlanmaktadır. Test metoduna bağlı olarak, servis sıcaklığının çok üzerinde yapılan kısa süreli ısıl şok testi veya kısmen düşük sıcaklıklarda uygulanan uzatılmış yaşlanma testleri bulunmaktadır. Tüm bu testler hızlandırılmış yaşlandırma sonrasında kablonun mekanik özelliklerindeki degişimlere odaklanmaktadır. Bazı standartlar ise kabloların 200 ºC de belirli bir süre boyunca gerekli ısı stabilitesine sahip olduğuna ve bozunmaya uğramaksızın dayanabilmesine gereksinim duymaktadır. Test metodu, bozunma sebebiyle açığa çıkan asit gazını gösteren indikatör kağıdını esas almaktadır. (Congo Red Testi)

Amaç, kablonun fonksiyonelliğini belirli bir süre boyunca arttırılmış sıcaklıklarda yapılan hızlandırılmış yaşlandırma testi ile sınayarak, kablonun tasarlanan devamlı operasyon sıcaklığında ömrünü öngörmektir. Kablonun termal stabilitesi, kompaund formülasyonu içerisindeki PVC, plastifiyan, stabilizatör, kalsit, pigment, alev geciktirici vb. tüm bileşenlerin kompleks etkileşimlerinin sonucudur. Bununla birlikte stabilizatör, formülasyon içerisinde başrol oynamaktadır. Baerlocher, bu temel termal stabilite gereksinimleri için teknik çözümler sunmaktadır.

Odak noktası, farklı kablo standartlarının özelliklerini karşılamak olsa bile, termal stabilite alanında kablonun başlangıçtaki rengi ve farklı üretim prosesleri esnasındaki (mikserleme, kompaund üretimi, ekstrüzyon vb.) renk değişimlerine direnci veya zaman içerisindeki yaşlanması gibi diğer gereksinimler de üreticiler için önem arz etmektedir. Yine de kablo normları içerisinde düşünüldüğünde, kabloda yaşanan renk problemleri kaçınılmaz bir şekilde yetersiz termostabiliteye bağlı değildir.

Kendi pigmentlerinin renk değişikliklerini maskelemesi sebebiyle kalsiyum bazlı stabilizatörler ile stabilize edilmiş PVC kablolar geleneksel kurşun bazlı stabilizatör ile stabilize edilen kablolara göre daha erken renk bozulması yaşama eğilimindedir. Bu renk değişimi sadece kozmetik bir etki olmasına rağmen çoğu zaman kablo üreticileri tarafından bu şekilde kabul görmemektedir.

Tüm bu muhtelif özellikler kompleks stabilizatör formülasyonu içerisindeki farklı bileşenlerden etkilenebilmektedir. Bu zorluk sıklıkla yüksek hammadde fiyatlarına neden olmakta, bu da yüksek stabilizatör maliyetlerini oluşturmaktadır. Uygun maliyetli çözümü seçmek için zaruri termal stabilite gereksinimlerini müzakere etmek, her bakımdan etkili bir üretim için kritik öneme sahiptir.

Örnek vermek gerekirse, ısıya dayanaklı kablonun siyah kılıfının üretiminde kullanılacak (standart 70 ºC) yüksek başlangıç rengi ve renk tutma özelliklerine sahip yine yüksek termal stabiliteli kompaundu gereğinden fazla tasarlamış bir ürün olacak ve ekonomik olarak uygulanabilir olamayacaktır.

Baerlocher tüm bu gereksinimleri karşılayacak çeşitli stabilizatörleri piyasaya sunmaktadır. Baerlocher ürünleri ile stabilize edilmiş kablolar uzun dönem çalışmalarda bile üstün Congo-Red stabilite değerleri göstermektedirler. Kusursuz imalat süreci, sıra dışı elektrik özellikleri, düşük su absorpsiyonu ve optimum dağılım Baerlocher stabilizatörlerinin üretim ve son ürüne olan diğer önemli katkıları olarak sıralanabilir. Baerlocher teknik servisi, ideal ve ihtiyaca özel çözümü bulmak için tüm müşterilerinin hizmetindedir.

Baerlocher Grup Şirketleri global plastik endüstrisinin öncü katkı maddeleri tedarikçisi ve birçok polimer dışı uygulama için de metal sabunları uzmanıdır. Baerlocher, PVC tüketicilerinin global iş ortağı olup, ileri teknoloji sürdürülebilir Kasiyum Çinko ve Kalsiyum Çinko Organik stabilizatör sistemlerini yerel olarak, küresel standartlardaki bir çok üretim tesisinden kullanıcı dostu yöntemlerle servis etmektedir.

Baerlocher Türkiye, 2012 yılında Baerlocher Grup Şirketlerinin yüzde yüz iştiraki olarak kurulmuş olup, büyüyen yerel PVC pazarını daha etkin şekilde desteklemeyi kendisine ilke edinmiştir. Akhisar’da bulunan tesis, övünmekte olduğu son teknoloji teknik uygulama laboratuvarı ile konusunda uzman calışanlarına, müşterilerin kendine has gereksinimlerine cevap verebilecek, birinci sınıf PVC stabilizatör çözümleri oluşturma imkanı sunmaktadır.

www.baerlocher.com
Bert Schäkel, Teknik Ürün Müdürü / PVC Kablo Katkı Maddeleri / Baerlocher GmbH

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ