21.03.2023 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

B Polimer Genel Müdürü Burhan KARAGÖZ: “Bpolimer” Çok eskiye dayanmayan ama 2015 yılından beri faaliyette olan marka çözüm odaklı, üreticinin ne istediğini anlayan, hızlı tedarik ile alıcılar açısından iyi bir partnerdir.

B Polimer Genel Müdürü Burhan KARAGÖZ: “Bpolimer” Çok eskiye dayanmayan ama 2015 yılından beri faaliyette olan marka çözüm odaklı, üreticinin ne istediğini anlayan, hızlı tedarik ile alıcılar açısından iyi bir partnerdir.
Reklam

Yoğunluklu olarak ithalat ve ihracata yönelik, boru ve kablo gruplarında ekstrüzyon proseslerine, yeni ürün, kalite gibi noktalarda hammadde, kompaund, master-batch bileşenleri ile çözümler sunmayı hedeflediklerini belirten Burhan bey sorularımızı yanıtladı.

B polimer firmanızın kurulumu ve bugünlere geldiği aşamadan bahsedebilir misiniz?
“bpolimer” iş gruplarımız içerisinde, şirketimizin plastikler ve kimyası alanında çalıştığımız bir markadır. Yoğunluklu olarak ithalat ve ihracata yönelik, boru ve kablo gruplarında ekstrüzyon proseslerine, yeni ürün, kalite gibi noktalarda hammadde, kompaund, masterbatch bileşenleri ile çözümler sunmayı hedefler. Çok eskiye dayanmayan ama 2015 yılından beri faaliyette olan marka çözüm odaklı, üreticinin ne istediğini anlayan, hızlı tedarik ile alıcılar açısından iyi bir partnerdir. 2. Üretim yapmak fabrika kurmak ciddi bir sermayeyle yapılan bir iş, buna karşılık kâr oranı da bir hayli düşük bu dengeyi nasıl sağlıyorsunuz.? Sektörde ayakta durmak gerçekten dışarıdan bakılınca zor görünüyor bu konuda siz neler söylemek istersiniz?

Şu an için üretim faaliyetlerimizi yerel veya uluslararası bazı ortaklarımızla farklı makine gruplarıyla, labaratuvar eşliğinde kalite standartlarına uygun olarak gerçekleştirilmesini sağlıyoruz. Üretim her noktası takip edilmesi gereken bir iş, rekabet koşulları ise bilgiye ulaşmanın kolaylığından kaynaklı zorlu bir hal almış durumdadır. Ticari şirketimizin ana felsefesi “girişimci ve ilerlemeci” olarak ayakta kalmayı başarmaktan ziyade kazandırarak ve kazanarak ilerleyerek, dikkatli ve ince çalışan bir yapıyı devam ettirmektir.

Ürünlerinizin kulanım alanları hakkında neler söylemek istersiniz.?

Ürünlerimizi çeşitli başlıklar altında toplayabiliriz; Plastik boru uygulamaları

Kablo uygulamaları

Bu iki başlıkta da öncelik grupta yer alan ürünlerimiz üretim hattının ekstrüzyonun her ürün grubunda daha stabil çalışmasını sağlayan bir takım katkılar ki bunlar kablo ve boru uygulamalarında kullanılmaktadır. Verimi artıran, redüktör yükünü hafifleten, hızlı çalışmalarda balıksırtı ve sakal oluşumlarını engelleyen, hızlı devreye almaları sağlayan çeşitli temizleme ürünleridir.

Özellikle önem verdiğimiz ve gittikçe daha da yaygınlaşması beklenilen yanma ilerlemesini engelleyici bir-takım masterbatch ve kompaund gruplarıdır. Bunlar daha çok elektrik borusu üretiminde TSE 61386-22 standardına yönelik alev geciktirici masterbathcler ve kablo uygulamalarında çeşitli standartlar için sunulan yanma geciktiricilerdir.
Euro-dolar paritesindeki gelişmeler ihracatınızı nasıl etkiliyor? Yüksek döviz kuru ihracat için avantaj mıdır?Döviz kurları finans piyasasının unsurları, kurlarda gerçekleşen hızlı dalgalanmaları takip etmekte, bu para birimleriyle iş yapanların işinin bir parçası haline geliyor. şirket olarak ihracat ve ithalat işlemlerimizdeki kayıp ve kazançlarımız bir denge tablosu çerçevesinde seyretmekte ve uyumsuzluk taşımamaktadır. İhacatta kur yükselişlerini ihracata avantaj olarak görmek pek sağlıklı bir yaklaşım değil; bir birim mal döviz bedeliyle aynı birimde ihraç ediliyor, aslında yükselen şey TL’ nin değer kaybı ,arkasındaki dinamiklere bakmak lazım ki bu daha çok teknik bir konudur. Dengede birleşmek her zaman bizim için daha akılcı ve karlıdır.

Rekabetin arttığı bir ortamda sizce yılın son çeyreğinde firmanız ve sektörümüzü değerlendirebilir misiniz ?

Bunu iç Pazar ve dış Pazar olarak farklı konumlandırmak lazım, sektörümüzde uluslararası büyük şirketler, ulusal büyük şirketler ve orta küçük ölçekli şirketler mevcut. Bu şirketlerin markaları ise daha çok çeşitli fuarlar, dernek faaliyetleri ve sizin gibi basın yayın organlarının yayın faaliyetleri ile bilinirliğini ve duyuru-larını gerçekleştiriyorlar. Biz marka olarak daha dingin bir yapıda ihtiyaç anında, çözüm süresi uzayan bir konuda, ulaşılması vakit alacak bir ürünün temininde, araştırma yapılırken karşılaşılıyoruz. Veya bizi marka olarak değil ama kişisel ilişkilerimiz sayesinde tavsiye edilerek ulaşılıyoruz.

Sektörde iyi bir pazarlama ve satış stratejisi için, marka kavramına nasıl bakıyorsunuz? Firmanız marka bilinirliğinde pazarlama ve satış süreçlerinde nasıl bir yol izliyor?

Bu yılın verileri her ne kadar motivasyon olarak olumsuz görünse de istatistiki olarak olumlu gözükmektedir. 2019 yılında daha dengeli ve olumlu bir yıl yakalayacağımızı düşünüyoruz.

Son olarak eklemek istedikleriniz?

Kablo tel dünyası dergisine bu röportaj için teşekkür ediyor yayın hayatında başarılar diliyoruz.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ