20.04.2024 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

Ar-Ge odaklı üretim Şenmak’ı Avrupa ligine taşıdı

Ar-Ge odaklı üretim Şenmak’ı Avrupa ligine taşıdı

Hüseyin Semerci
Şenmak Yönetim Kurulu Başkanı

1987 yılında kurulan Türkiye’nin lider plastik işleme ekipmanları üreticisi Şenmak, İstanbul Bayrampaşa ve İkitelli semtlerinin ardından bugün Hadımköy’deki modern üretim tesislerinde dünyanın öncü plastik makine üreticileri için vida ve kovanlar üreterek ülke ekonomisine katkı sağlıyor. Kurumsallaşmayı süreklilik arz eden bir politika olarak belirleyen Türkiye’nin lider vida ve kovan üreticisinde bugün 15 departmanda 94 personel istihdam edilmekte.

Plastik işleme makineleri alanında yüksek teknolojiye dayalı, katma değerli ürünün temelini oluşturan araştırma-geliştirme odaklı üretim üssü olan Hadımköy’den tüm dünyayaya yayılmış Batı Avrupalı makine üreticilerine ürün tedariki sağlanıyor.

Avrupa’nın 5 büyük üreticisinden biri Türkiye’de lider, Avrupa pazarında ise 5 büyük oyuncudan biri olma başarısının temelinde yatan nedenlerden birinin sürekli Ar-Ge olmasına dikkat çeken Şenmak Yönetim Kurulu Başkanı

Hüseyin Semerci, 2021 yılının ilk yarısında ihracat oranını 5 puan artırarak yüzde 65’e çıkardıklarını ifade etti. 2020 yılında yaşanılan Covid-19 salgını etkisi ile ihracat pazarlarında ciddi bir daralma yaşadıklarını belirten Semerci, ancak bu durum 2021 yılı itibariyle aşının bulunması, pandemi ile yaşama yönündeki alışkanlıklar ve endüstri oyuncularının işlerine odaklanması ile daha aydınlık bir tablo gözlemliyoruz. Bu yılın ilk yarısında ihracat oranını yüzde 65’e yükselttik. Bu oranı daha da artırmak, firmamız ve ülkemiz adına yararlar sağlamak adına Dünyanın pek çok ülkesinden yeni müşterileri referanslarımıza eklemek adına çalışmalarımıza devam ediyoruz. Türkiye’nin bin büyük sanayi kuruluşu ile bin büyük ihracatçı firmaları içerisindeki plastik makinaları kullanıcılarına ürün tedarik ettiklerini paylaşan Semerci; ürettiğimiz vida ve kovanlar otomotiv, beyaz eşya, ambalaj, elektrik-elektronik, kablo, inşaat plastikleri başta olmak üzere 40’tan fazla sektörde faaliyet gösteren plastik üreticilerine yedek parça olarak sağlanmakta. İç piyasanın yanı sıra Almanya, Avusturya, Hollanda, İsveç, Finlandiya ve Fransa gibi ana ihracat pazarlarındaki küresel makine markalarının onaylı tedarikçisi olmanın gururunu yaşıyoruz” dedi.

2018 yılında faaliyete geçen plastik işleme makineleri sektörünün ilk ve tek Ar-Ge Merkezi olma niteliğini sürdüren Şenmak, Türkiye’nin En Çok Ar-Ge Harcaması Yapan Şirketleri araştırmasına göre, 2020 yılında 2 milyon 463 bin lira harcama ile AR-GE 251+ listesinde 445. sırada yer almıştır. 2021 yılı için planlanmış harcama ise 2 milyon 850 bin lira.

Şenmak, üretimde verimliliği artırmak üzere gerçekleştirdiği tüm Ar-Ge çalışmalarını müşterilerin taleplerini karşılamaya yönelik gerçekleştiriyor. Yapılan çalışmalara ek olarak Ar-Ge ve Ür-Ge proseslerini de gözden geçirilerek sürekli geliştiriyor. Üniversitelerden ve uzman danışmanlık hizmetlerinden alınan destek ile Ar-Ge Merkezinin bilgi birikimi sürekliyükseltiyor.

Ar-Ge çalışmaları aşınma dayanımlarını artıyor

Şenmak Ar-Ge Departmanı tarafından geliştirilen çalışmaların aşınma dayanımlarını artırdığını belirten Semerci, “ŞENMAK-N, ŞENMAK-N+, ŞENMAK-K, ŞENMAK-K+ ve ŞENMAK-F PTA kaynak tozları ile kaynak işlemi gerçekleşen bir vida, geleneksel üretim proseslerinden geçen bir vidadan üç kat daha dayanıklı hale geliyor. Bu sayede öncelikli ayrıcalığımız pazara sunduğumuz kalitemiz. Şenmak imzası taşıyan tüm ürünler, üretim kademelerinden bağımsız olarak kalite kontrol süreçlerinden geçiyor.” ifadelerini kullandı.

Semerci: “Nitelikli ürün, makul termin süreleri ile harmanlanınca tercih sebebi oluyoruz”

Şenmak ürünlerindeki kalite, performans ve tasarım nitelikleri; verilen termin süreleri ile harmanlandığında müşterilerinin tercih sebebi olduklarını aktaran Hüseyin Semerci sözlerini şöyle sürdürdü; “ülkemiz takım çelikleri, yüksek alaşımlı çelikler konusunda ne yazık ki kendi ihtiyacını üreten bir ülke değil. Ürünlerimizde kullandığımız çeliklerin tamamı Batı Avrupa orijinli. Son üründe asgari düzeyde küresel rakiplerimizin kalitesine eş değer ürün üretmekle birlikte, yaptığımız Ar-Ge ve Ür-Ge çalışmaları katma değerli ürün arz etmenin önünü açıyor. Geçmişe baktığımızda geldiğimiz nokta, bizim için en büyük moral ve motivasyon kaynağımız.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ