17.04.2024 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

Almak Ateş Makina Satış Müdürü Esat Ayan: Vida kovan sektöründe ilklere imza atan Almak Ateş yıllık ortalama 3000 adet vida kovan üretimi yapmaktadır.

Almak Ateş Makina Satış Müdürü Esat Ayan: Vida kovan sektöründe ilklere imza atan Almak Ateş yıllık ortalama 3000 adet vida kovan üretimi yapmaktadır.

Vida kovan sektöründe ilklere imza atan Almak Ateş firması yıllık ortalama 3000 adet vida kovan üretimi yaparak istikrarlı büyümesini sürdürmeye devam etmektedir. Türkiye’nin ilk vida kovan tesisi olan ve yarım asırlık tecrübeye sahip olan Almak Ateş Makina satış müdürü Esat Ayan ile üretim çalışmaları, hedefleri ve sektörel konular hakkında konuştuk….

ŞİRKETİNİZİN YAPILANMASI, SEKTÖREL KONUMUNUZ HAKKINDA BİZİ BİLGİLENDİREBİLİRMİSİNİZ?
Firmamız 1968 yılında, sektörümüzde duayen olarak görülen Ali Ateş tarafından kurulmuştur. Kuruluşumuzdan itibaren, uzun yılların verdiği tecrübeler ve teknolojik atılımlar sonucunda vida kovan imalatında Türkiye’nin entegre en büyük vida kovan imalatçısı konumuna gelmiştir. Firma bünyemizde 95 çalışanımız bulunmaktadır. Toplam da 10.000 m² kapalı alana sahip firmamızda kurumsal kimliğimizle ve ekip arkadaşlarımızın da özverili çalışmalarıyla büyüme hedeflerimize doğru emin adımlarla yürümekteyiz. Plastikleştirme ekipmanları ile ilgili faaliyetlerimizde tüm yenilikleri takip ediyor AR-GE çalışmalarına önem veriyor ve bu konuda tüm teknolojik faaliyetleri takip ediyoruz. Ürettiğimiz ürünler; beyaz eşya, otomotiv, kablo sanayi, inşaat, tarım, tekstil ve daha birçok sektöre hitap eden tüm işleme makinelerinde kullanılmaktadır. Sektörümüzle ilgili boru ve kablo makinesi imal eden firmalar müşteri portföyümüzün % 50 sini oluşturmaktadır. Yurt dışı ihracatımız 2020 yılına göre % 26 artış göstermiş olup 2022 yılında bu rakamları daha yukarılara taşımayı hedeflemekteyiz.

ALMAK FİRMASININ ÜLKEMİZE KAZANDIRDIKLARI VE DİĞER RAKİPLERİNİZDEN SİZLERİ AYIRAN ÖZELLİKLER NELERDİR?
Almak olarak her zaman üretim hattımızı geliştirme ve iyileştirme odaklı çalıştık. Hedeflerimizi nihai bir noktaya endekslemedik daima ileriye bakarak yaptığımız yatırımlar sonucunda, ülkemize katma değer konusunda fayda kazandırmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Bizi diğer rakiplerimizden ayıran en büyük farkımız 20 yıllık nitrasyon ısıl işlem tecrübemiz ve 3 yıldır bimetalik kovan üretim hattımızın firma bünyemizde olmasıdır. Siz bir vida kovanın talaşlı imalatını çok iyi bir şekilde yapabilirsiniz fakat metalürji konusuna hâkim değilseniz imal edilen vida kovanların ömürleri arzu edilen seviyede olmayacaktır. Buna bağlı olarak Almak, bünyesinde bulunan metalürji laboratuvarı ve metalürji mühendisleri ile müşterilerine çok daha profesyonel bir şekilde hizmet vermektedir. Müşterilerimizden alınan sipariş itibari ile gelen işlenmemiş hammadde müşteriye teslim edilecek nihai vida kovan ürününe dönüşünceye kadar yapılan tüm işlemler dışarıdan hizmet alınmadan kendi bünyemizde gerçekleştirilmektedir. Almak firması tüm imalat işlerini kendi bünyesinde çözerek sektörel öncülüğünü devam ettirmektedir. Yaptığımız AR-GE çalışmaları ve yatırımlar sonucunda tüm imalat süreçlerimizi firmamız bünyesinde yani yurt içinde gerçekleştirerek ülkemize bir çok yönden katma değer kattığımıza inanıyoruz.

FABRİKANIZDA ÜRETİM SÜRECİ İLE İLGİLİ BİZİ BİLGİLENDİREBİLİRMİSİNİZ?
İmalat sürecimiz ERP (Almak Intelligence) sistemi ile yönetilmektedir. Müşterilerimizin talepleri doğrultusunda başlayan imalat sürecinde kullandığımız bu sistem tüm süreçlerin hızlı ve etkin bir şekilde uygulanmasına imkân sağlıyor. Malzeme seçiminden teknik çizime, teknik çizimden kalite kontrol noktasına kadar; malzeme girişinden itibaren sevkiyat sürecine kadar tüm işlemler bu sistem üzerinden kontrol edilmektedir. Tüm tezgâhlarımızla koordineli çalışan bu sistem sayesinde operatörlerimiz, satış birimi, kalite kontrol ve diğer birimlerimiz üretim aşamasında iletişim halinde oluyor. Tek bir sistem ile süreci yönetebiliyoruz. Barkod sistemi sayesinde makine parkurumuzda çalışan personelimiz kullandıkları tabletlerden tüm işleyişi takip edebilmektedir.

İMALAT PARKURUNUZDA OLAN MAKİNALAR VE YENİ YATIRIMLARINIZ NELERDİR?
İmalat parkurumuz da CNC kontrollü torna tezgâhlarımız, CNC kontrollü vida açma tezgâhlarımız CNC honlama tezgâhlarımız ve üniversal tezgâhlarımız bulunmaktadır. 2021 in ikinci yarısında 5 eksenli millturn tornalama merkezimiz devreye girdi. Bu tezgâhla birlikte tek bağlamada; bir parçanın hem torna hem freze işçiliği tamamen hiç sökülmeden yapılmaktadır. Böylelikle endüstri 4.0 için önemli bir yol kat etmiş olduk. Almak tezgâh parkuru rakiplerinden açık ara olarak farklı özelliklere sahiptir. Zira sektöründe dünyanın en iyi markaları ile partnerlik yapmaktayız.

2021 KAZANIMLARINIZ-2022 YILI İLE İLGİLİ BEKLENTİLERİNİZ NELERDİR?
2021 yılı beklenenin aksine firmamız adına çok verimli bir yıl oldu. Geçmiş yıllara oranla, ihracat oranımızın da artmasının gösterdiği etkiyle %20-%30 bandında bir büyüme gerçekleştirdik. Bununla beraber iş yoğunluğunun artmasına paralel olarak, imalat hattımızı da hem tezgâh hem istihdam açısından genişletme fırsatı bulduk. İhracat oranlarımızın artmasının yanında, yurt içi pazarında da yeni müşterilere ulaşma fırsatı bulduk. Böylelikle iç pazarda da yüksek bir büyüme ivmesi yakaladık. Sene sonu yapılan bütçe ve imalat planlamaları doğrultusunda 2022 yılında geçmiş senelerin daha da üzerine koyarak büyüme oranımızı arttırmayı planlıyoruz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ