28.02.2024 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

Akıllı ev sistemleriyle hem konfor hem tasarruf imkanı

Akıllı ev sistemleriyle hem konfor hem tasarruf imkanı

Elektrik faturaları basit verimlilik uygulamaları ile düşürülebilir

Akıllı ev sistemleriyle hem konfor hem tasarruf imkanı

Son dönemde elektrik faturalarına gelen zamların ardından kullanıcılar yüksek enerji giderlerinin azaltılmasına yönelik yollar aramaya başladı. Kullanıcılar basit verimlilik uygulamalarıyla enerji maliyetlerini düşürmeye çalışıyor. Akıllı bina otomasyonlarında konfor ve teknolojiyi bir arada sunan Hager tarafından geliştirilen akıllı bina sistemleri de kullanıcılara ekonomik anlamda ciddi oranlarda tasarruf etme imkanları sağlıyor.

Dünya genelindeki 25 fabrikası ile 136 ülkede faaliyet gösteren Hager Group, Akıllı Bina Otomasyonu, Güvenlik Sistemleri ve Bina Kablo Aksesuarları ile enerji yönetim ve dağıtım sistemlerine öncülük ederek, yaşam alanlarında tek dokunuşla enerji yönetimi ve uzaktan kontrol imkânı sunuyor. Enerji maliyetlerinin azaltılmasında kilit rol oynayan Hager ürünleri, yaşam alanlarındaki farklı fonksiyonları tek anahtar üzerinden kontrol ediyor. Tablet, telefon veya bilgisayar ile istenilen noktadan kontrol edilebilen akıllı ürünler gereksiz enerji kullanımının da önüne geçiyor.

Konutlarda basit önlemler alınabilir

Özellikle son iki yıldır yaşanan artışların ardından enerji maliyetlerinin azaltılması noktasında kullanıcılar, konutlarda basit verimlilik uygulamalarını da araştırıyor. Enerji fiyatlarındaki artıştan çıkmak için verimlilik açısından ilk adımın evlerde atılması gerekiyor. Global verilere göre dünyada tüketilen elektrik enerjisinin yüzde 70’lik bir oranı genellikle ev, iş yeri ve ticari komplekslerde tüketiliyor. Evlerde halen yoğun olarak kullanılan 60 watt’lık standart ampuller yüzde 20 ışık, yüzde 80 ısı yayıyor. Bu ampullerin 12 watt’lık led ampuller ile değiştirilmesi 5 kat daha az enerji harcanmasını sağlıyor. Değiştirilen aydınlatma sistemlerinin herhangi bir otomasyon sistemine bağlanması durumundaysa bu tüketim daha da düşüyor. Beyaz eşyalarda enerji tasarrufunun sağlanması ise öncelikle A sınıfı ve üstü ile mümkün oluyor. C sınıfı buzdolabı A sınıfına göre 2 katı elektrik tüketirken, A sınıfındaki elektrikli ev aletleri, en az elektrik ve su tüketen ürünler olarak dikkat çekiyor.

Basit önlemler ile faturalar düşürülebilir

Çamaşır ve bulaşık makinelerinin tam kapasite doldurularak çalıştırılması da tasarruf için büyük önem taşıyor. Çamaşır makinesinde 70 derece yerine 50 derecede yıkama yapmak enerji tüketimini yarı yarıya azaltıyor. Hatta ölçülen verilere göre kısa programda çalıştırılan makinaların uzun programa nazaran daha fazla elektrik tükettiği görülüyor. Ev temizliğinin olmazsa olmazı elektrik süpürgelerinin torbalarının doldukça emme gücü artıyor. Bu da çok daha fazla elektrik tüketilmesine sebep oluyor. Bu nedenle torbaların sık sık temizlenmesi gerekiyor. Elektrikli ev aletlerinin ‘bekleme’ konumu da enerji tüketmeye devam ediyor. Harcanan bu enerji, yıllık tüketiminizin en az yüzde 2’sine denk geliyor.

Hager Group Hakkında:

1955 yılından bu yana Akıllı Evler, Bina Otomasyonu, Güvenlik Sistemleri ve Bina Kablo Aksesuarları ile enerji yönetim ve dağıtım sistemlerine öncülük eden Hager Group, enerji dağıtım sektörünün lider şirketlerinden biridir. Bağımsız bir aile şirketi olan ve Almanya’da kurulan Hager Group, endüstrinin inovasyon liderlerinden biri olup, 11.500 çalışana ve 2.3 milyar Euro yıllık ciroya sahiptir. Ürünleri ve sistemleri dünya üzerinde 24 farklı noktada üretilmekte ve yine dünya üzerinde 136’den fazla ülkede Hager markasına güvenen müşterilere iletilmektedir.

Hager’in çözüm ve servis çeşitliliği, enerji dağıtımından kablo yönetimine, güvenlik sistemlerinden bina otomasyonuna kadar uzanmaktadır. Müşteriler ve alanında son derece uzman mühendisler ile sürekli fikir alışverişinde bulunarak proje çözümleri üretilmesi, Hager’in en temel çalışma prensibidir. Enerji verimliliği sağlayarak doğanın korunması ve uygun maliyette en kaliteli projelerin üretilmesi ise Hager’in en önemli amacıdır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?