21.05.2024 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

Akdeniz Chemson’da çinko borat ailesi büyüyor

Akdeniz Chemson’da çinko borat ailesi büyüyor

PVC stabilizatörleri alanında dünya pazar lideri olan Akdeniz Chemson, bu senenin başında yıllık 3 bin ton kapasite ile İzmir’de ilk fazını devreye aldığı çinko borat (ZNB-35) üretim tesisi ile faaliyetlerine devam ediyor. Akdeniz Chemson’un yeni alev geciktirici ürünler için de çalışmaları devam ediyor. En yaygın kullanım alanı polimer endüstrisi olan çinko borat, daha uzun ömürlü, dayanıklı, sağlıklı ve ekonomik ürünlerle hayatın her alanında can ve mal kaybını en aza indiriyor.

OYAK Grubu Kimya Şirketleri bünyesinde hizmet veren Akdeniz Chemson, İzmir’de ilk fazını devreye aldığı çinko borat tesisi ile yılda 3 bin ton çinko borat üretiyor. Alev geciktirici ve duman önleyici özelliklere sahip inorganik katkı maddesi olan ZNB-35’in üretimine başlanmasıyla Akdeniz Chemson dünyanın sayılı kimyasal üreticilerinden biri haline geldi. Yatırımın ikinci fazı bittiğinde yılda 6 bin ton çinko borat üretim kapasitesine ulaşılacak. Akdeniz Chemson, ayrıca çinko borat üretiminin ana ham maddelerinden biri olan çinko oksit alanındaki paralel kapasite artışını da tamamlamıştı. Akdeniz Chemson’un farklı alev geciktirici ürünler için de çalışma ve yatırımları sürüyor.

En yaygın kullanım alanı polimer endüstrisi Alev geciktirici, duman bastırıcı, zehir gaz azaltıcı, kül oluşturucu, kıvılcım oluşmasını önleme ve korozyon önleyici özelliklere sahip olan çinko borat, özellikle yanmaya dayanıklı ürünlerin üretiminde kullanılıyor. Polimerlerde ve kaplamalarda özellikle PVC, naylon ve halojenli polyesterde bulunan çinko borat; yüksek sıcaklıklara dayanıklı plastiklerde, yanmaya dayanıklı kablo ve kumaşlarda, elektrik-elektronik parçalarda, boyalarda, otomobil-uçak iç aksamlarında, kağıt, tekstil, ahşap ve tarım endüstrilerinde yararlanılıyor. Alev geciktirici formulasyonlarında sinerjist olarak kullanılabilmesinin yanı sıra tek başına kullanıldığı alanları da olan çinko borat, halojenli sistemlerde, özellikle antimon içeren alev geciktiricili sistemlerde, sinerjist olarak kullanıldığında hem duman bastırma özelliğini ortaya çıkarıyor hem de formulasyonun maliyetini düşürüp, finansal avantaj sağlıyor. Hem halojen içeren hem halojen içermeyen alev geciktirici formulasyonlarda genel performansın ve dayanımın arttığı görülüyor. Halojen içermeyen sistemlerde ise sinerjist olarak kullanıldığında mekanik özellikleri artıyor.

Özel kimyasalların üretimi için kendi Ar-Ge sürecini yönetiyor

Global kimya portföy şirketi olma vizyonuna uygun olarak katma değeri yüksek kimyasalların üretimi için kendi Ar-Ge sürecini yürüten Akdeniz Chemson, bu amaçla ilk çinko borat üretimine Akdeniz Kimya ile 2018 yılında başladı. Hızla gelişen pazar ihtiyacına cevap verebilmek için İzmir’de kurduğu işletmesinin ilk fazını ocak ayında devreye alan Akdeniz Chemson, çinko borat ürününün gelişimini, üretim ve proses teknolojilerinin dizaynını kendi Ar-Ge ve Mühendislik bölümlerinde gerçekleştiriyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ