20.04.2024 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

Ahmet Özsaylık Elit Certification Eğitim Koordinatörü; Deprem

Ahmet Özsaylık Elit Certification Eğitim Koordinatörü; Deprem

10 ilimizi etkileyen iki büyük deprem felaketi, sadece etkilediği bölgelerde değil tüm Türkiye’de derin bir üzüntüye ve acıya yol açtı.

Depremde hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına ve milletimize başsağlığı, yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar diliyoruz. Büyük bir özveriyle arama ve kurtarma faaliyetlerine katılan tüm ekiplere minnettarız. Hepimizin gördüğü ve öğrendiği gibi Deprem insanları öldürmüyor. Sadece deprem yönetmeliğine uygun olmayan yapılar can kaybına sebep veriyor. Zemin etüdü yapılmadan izin alınıp yapılan binalar maalesef ki sevdiklerimizi yaş, din, dil, ırk ayırmaksızın bizlerden koparıp alıyor. Ülkemizin %96’sı deprem tehlikesi altındadır Onun için de bazı kuralları bilmek ve uygulamak zorundayız. Deprem tehlikesinin düşük olarak değerlendirildiği bir bölgede olsak ta komşu bölgelerdeki şiddetli bir depremden etkilenmemek mümkündür. Deprem olduğunda sakin olup paniğe kapılmamamız gerekiyor. Bazı önlemleri önceden bazılarını da deprem sırasında ve de deprem sonrası yapmamız gerekiyor.

Deprem olasılığını aileniz ve yakınlarınızla konuşun, bilgilenmek korkunun önüne geçer. Deprem öncesinde, sırasında ve sonrasında neler yapabileceğimize dair acil durum planı yapalım.

Deprem yakınlarınızla ayrı olduğunuz bir anda meydana gelirse nerede, nasıl, bulacağınızı belirleyin Yaşam alanlarınızı tanıyın Binanızın mevcut yönetmeliklere uygun yapılıp yapılmadığını kontrol ettirin Unutmayın can ve mal kaybını sade ve sadece depreme dayanıksız yapılar meydan vermektedir.

Çevremizdeki depremden sonra yardım alabileceğiniz (sağlık, güvenlik vb.) noktaları öğrenin Deprem hiç tahmin etmeyeceğimiz bir güçle sarsar, eşyaların devrilmesine- saçılmasına vede yer değiştirmesine neden olur Yaşam alanınızdaki büyük ve yüksek ağır eşyalarınızı duvarlara sabitleyiniz Olası kayıplarınızı karşılayabilmek için eşyalarınızı ve ailenizi tabiki kendinizi de sigorta ettirin

Deprem sırasında yapmamız gerekenler
Sakin kalmaya gayret edin Mümkün olduğunca hareket etmeyin Bina içindeyseniz merdivenlerden, asansörlerden ve balkonlardan uzak durun ve de kullanmayın altta kalan elinizle yanına yattığınız eşyaya tutunun) Unutmayın bizi YAT – KORUN – TUTUN uygulaması hayatta kalmamızı sağlayacaktır (yere yan yatın ayaklarınızı karnınıza çekin Eğer binanız deprem yönetmeliklerine uygun olarak ve eşyalarınız sabitlenmedi ise Bir öneride bulunamıyoruz Deprem anında dışarıdaysanız bina, üst geçit, köprü, yapılardan, ağaçlardan, elektrik hatlarından uzak durunuz.

Deprem sonrası yapmanız gerekenler
Hazırlamış olduğunuz acil durum çantanızı evi terk ederken yanınıza alın Aydınlatma amacıyla çakmak ve kibrit kullanmamaya gayret edin (gaz vb kaçaklar için) Hasar görmüş binalardan uzak durun Yetkililer tehlike olmadığını söyleyene kadar binalara girmeyiniz

Yaşamsal önemi olan durumlar dışında telefonlarınızı kullanmayınız (sosyal medya vb yollardan mesajlaşarak haberleşin) Hasarınızın tespitini kolaylaştırmak için koşullar uygun olduğunda binanızın fotoğrafını çekin.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ