28.05.2024 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

ABC Kablo Alüminyum Sanayii Tic. Ltd. Şti Ticari Direktör Murat Coşkun ABC Kablo olarak Kayseri’de 0,6/1kv kablolar ve İletim hatları iletkenleri için üretime başladık.

ABC Kablo Alüminyum Sanayii Tic. Ltd. Şti Ticari Direktör Murat Coşkun ABC Kablo olarak Kayseri’de 0,6/1kv kablolar ve İletim hatları iletkenleri için üretime başladık.

Kablo sektörünün yükselen bir ivmesi var. Pandemi sonrası Çin de kapatılan tesisler ve yüksek enerji maliyetleri sebebiyle kapatılan Avrupa’daki tesisler Türkiye’yi bir kablo üssü haline getirmiştir. Bu pozitif ivmenin önümüzdeki 5 yıl devam edeceğini, katma değerli üretim yapanların, finansı güçlü olanların ayakta kalacağını fakat 5 yıl sonrası kırılganlıkların yaşanabileceğini öngördüklerini belirten Murat Coşkun sektör ve firması ile ilgili bilgileri bizlerle paylaştı

Murat bey merhaba kısaca kendinizi tanıtarak, firmanızın ticari faaliyetlere ne zaman başladığı hakkında bilgi verebilir misiniz?

İsmim Murat Coşkun. 11 yıldır sektördeyim. 3 ayrı firmada ihracat departmanında farklı pozisyonlarda çalıştım. 2022 yılında ortağım ile birlikte ABC kabloyu kurduk. Kayseri’de 0,6/1kv kablolar ve İletim hatları iletkenleri için üretime başladık. Tesisimiz temmuz ayında tam kapasite üretim yapar hale gelecektir.

Firmanız ve ürünleriniz hakkında bilgi paylaşır mısınız? Ürün çeşitleriniz nelerdir?

ABC Kablo olarak Kayseri’de 0,6/1kv kablolar ve İletim hatları iletkenleri için üretime başladık. Tesisimiz temmuz ayında tam kapasite üretim yapar hale gelecektir. Ürün yelpazemizde AER ALPEK, ABC KABLOLAR, AAC, AAAC, ACSR İLETKENLER, NAYY, NA2XY, NYY, N2XY kablolar bulunmaktadır.

Ürün verdiğiniz sektörler açısından firmanızın pazardaki gücü ve konumu hakkında neler söylemek istersiniz Avrupa tipi iletken ve kablolarda knowhow’lı ürünler üretmekteyiz. Rakiplerimizden bizi ayırıp ön plana çıkan en önemli nokta budur.

Dünya genelinde Türkiye de üretim yapan kablo sektörünün konumu gelişimi ile ilgili bilgi verebilir misiniz?

Kablo sektörünün yükselen bir ivmesi var. Pandemi sonrası Çin de kapatılan tesisler ve yüksek enerji maliyetleri sebebiyle kapatılan Avrupa’daki tesisler Türkiye’yi bir kablo üssü haline getirmiştir. Bu pozitif ivmenin önümüzdeki 5 yıl devam edeceğini, katma değerli üretim yapanların, finansı güçlü olanların ayakta kalacağını fakat 5 yıl sonrası kırılganlıkların yaşanabileceğini öngörüyoruz.

Her sektörde olduğu gibi sizin sektörde de başarıyı sürdürebilmek büyük önem taşımakta bu alanda ne gibi çalışmalar yapmaktasınız?

Başarılı olmak her sektörde olduğu gibi zor, ama başarıyı sürekli hale getirmek daha zor. Yükselen maliyetler, değişkenlik gösteren metal fiyatları bizi çok zorluyor. Tecrübe ve katma değerimiz sayesinde üstesinden geliyoruz. Türkiye için zor görünen henüz keşfedilmemiş pazarlara yöneldik. Bu bizim başarımızı sürdürülebilir kılıyor.

Firmanız açısından 2022 yılı nasıl geçti? Ve 2023 yılı için hedeflerinizden bahseder misiniz? Yeni yatırımlar düşünüyor musunuz?

2022 yılı bizim açımızdan kuruluş dönemimizdi. Önümüzdeki 5 yılın yatırım ve işletme planlarını yaptık. 2023 teki hedefimiz tam kapasite üretim yapan bir tesis haline gelmektir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ