20.04.2024 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

%0 Tolerans ve Bakım / Tozdan arınmış -Çekme ve sıkıştırma işlemleri için VNT Nano kalıpları

%0 Tolerans ve Bakım / Tozdan arınmış -Çekme ve sıkıştırma işlemleri için VNT Nano kalıpları

Hintli Ajex&Turner firmasının geliştirmiş olduğu gelişmiş tel çekme ve sıkıştırma vitrifiye nanokristal teknolojisi (VNT) kalıpları 2010 yılında piyasaya sunulmuş olup katı PCD kalıplarını ikame eden mükemmel bir ürün olmaya devam etmektedir. VNT Nano tüm kullanım ömrü boyunca çapı kontrol edebilir ve ilave bir çalışma gerektirmez. Diğer yandan PCD kalıplarının deliği biraz kullanıldıktan sonra genişler ve yeniden parlatılmayı ve taşlamayı gerektirir. Buna karşılık VNT Nano kalıplarında böyle bir işlem yapılması gerekli değildir.

VNT Nano kalıpları aynı zamanda tungsten karbit kalıplarından da daha üstün niteliktedir çünkü tungsten karbit kalıplarında, kalıp içinde toz birikmesi, tel kırılması ve iletken üzerinde çizikler meydana gelmesi gibi sorunlar mevcuttur. Aşağıda VNT Nano kalıplarının tel ya da boru çekme ve sıkıştırma işlemleri için sunduğu avantajların bir listesi verilmiştir.

* Bu kalıplar bükme/ sıkıştırma/ çubuk kaba ezme boyutları, sektör şekilleri vb. için bakır ve alüminyum çekmek için kullanılabilir; alüminyum alaşım teli, nikel-gümüş tel, pirinç, bakır borular ya da herhangi bir metal; ve 6 C’ye kadar paslanmaz çelik/yüksek ve düşük karbon çelik teller, kaynak telleri ya da her türlü boyut ve sertlikte herhangi bir sert/yumuşak tel.

“Kalıplar düşük bir sürtünmeye sahip bir sürecin elde edilmesine olanak sağlar ve bunun bir sonucu olarak bakır ve alüminyumun daha iyi bir şekilde kullanılabilir hale gelir ve keza yüksek ve parlak yüzey cilaları dahil olmak üzere daha iyi bir yüzey kalitesi elde edilir.

* 0.80 milimetre ila 100 milimetre arasında bir kalıp aralığı elde edilmesi mümkündür.

* Kalıpların kullanılması ham madde kullanımında%2 ila 3 arasında bir iyileşme sağlanması ile sonuçlanabilir ve bunun yanında PCD ve tungsten karbit kalıplarının sağlayabileceğinden daha uzun ve iyi bir kullanım ömrü sağlayabilir.

* Herhangi bir metalin tüm kullanım ömrü boyunca%0 tolerans söz konusudur ve buna ilaveten herhangi bir metalin parlatılması ya da yeniden kesilmesi için bir ihtiyaç söz konusu değildir.

* Kalıplar, bakımları doğru bir şekilde yapıldığı takdirde 10.000 ila 12.000 km arasında alüminyum ve bakır kabloyu sıkıştırmak için tasarlanmıştır. Üretim oranı da Nano Kalıplar aracılığıyla metalden metale bağlı olarak değişir.

* Alüminyum ve bakır çubuk arızalanma süreci için Nano kalıplar hiçbir metal kaybına, kırık ya da çizilmeye uğramaksızın tolerans tutturur.

* Kalıpların mahfazası paslanmayı önlemek ama-cıyla (340 derece) paslanmaz çelikten yapılmıştır.

*Son olarak önemle belirtelim ki maliyetler PCD kalıplarına göre %10 ila 50 daha azdır (delik çapına bağlı olarak).

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ